Protón opäť ohrozený

18. 05. 2015

logo Televízna stanica TA 3(16. 05. 2015; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 10/16; Peter Revús/Daniela Piršelová, Alfonz Šuran)

Alfonz Šuran, moderátor: „Nádej na efektívnejšiu liečbu rakoviny pre slovenského pacienta má nové problémy, protónové centrum v Ružomberku je opäť ohrozené, ministerstvu školstva sa nepodarilo kúpiť nový urýchľovač za približne štrnásť miliónov eur, navyše ruská technológia doteraz stojí v colnom sklade vo vojenskej nemocnici. Štát ho pritom chcel vrátiť do konca minulého roka."

Peter Revús, reportér TA 3: „Protónová terapia mala pôvodných plánov liečiť pacientov v Ružomberku od roku 2011. Pre viaceré prekážky projekt nie je doposiaľ ani zďaleka realitou. Najnovšie skrachovali aj ambiciózne plány ministerstva školstva."

(začiatok archívneho záznamu z 27. 10. 2014)

Peter Pellegrini, minister školstva: „Ideme v tom konečne urobiť veľkú čiaru, za touto traumou a ideme v týchto priestoroch vybudovať jedno moderné protónové centrum."

(koniec archívneho záznamu z 27. 10. 2014)

Monika Hucáková, hovorkyňa ministerstva školstva: „Keďže v rámci projektu žiaden z uchádzačov, ktorý si prevzal súťažné podklady, pri obstarávaní protónového urýchľovača pre protónové centrum v Ružomberku nepredložil žiadnu ponuku, vedenie ministerstva školstva rozhodlo o zrušení projektu."

Peter Revús: „Dôvodom neúspešného verejného obstarávania je podľa našich informácií časová tieseň. Protónové centrum muselo byť dokončené do konca roka, keďže na projekt chcel štát získať peniaze z eurofondov."

Igor Čombor, riaditeľ Vedecko‑výskumného protónového centra: „Mohlo sa stať, že pri vysúťažení nemuseli byť dodávky dodané včas a realizácia tohto tendra mohla by byť spochybnená orgánmi Európskej únie, to znamená, museli by sme vracať finančné prostriedky."

Peter Revús: „Či je projekt protónového centra definitívne ukončený, ministerstvo školstva neodpovedalo, garant projektu a v súčasnosti primátor Ružomberka chce o protónovú liečbu bojovať ďalej."

Igor Čombor: „Akokoľkvek by to trvalo ešte viac rokov, než sa to tu dovyvinie a dorobí, tak stále to bude mať ten ťah na bránku, že to bude konkurencieschopné, že to bude prinášať dobré liečebné výsledky."

Monika Hucáková: „V súčasnosti analyzujeme efektívne využitie priestorov, ktoré boli pôvodne určené pre toto pracovisko, ako aj uplatnenie odborníkov pre plánované pracovisko."

Peter Revús: „Nie je známe ani to, aký bude napokon osud ruskej technológie, ktorá je uzavretá v colnom sklade vo vojenskej nemocnici v Ružomberku. Do Ruska ho chcelo ministerstvo školstva vrátiť pred takmer pol rokom, prečo sa tak nestalo, sme sa nedozvedeli."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy, Lekárske vedy

Tlač