Reforma SAV sa odkladá

05. 05. 2015

logo Rozhlasová stanica Slovensko(4. 05. 2015; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 2/13; Peter Hanák /Juraj Jedinák)

Juraj Jedinák, moderátor: „Reforma Slovenskej akadémie vied sa odkladá. Vláda pravdepodobne nestihne splniť to, čo sľubovala po protestoch vedcov, teda že urýchli transformáciu, aby sa na financovaní vedy viac mohli podieľať aj firmy. Odklad reformy môže akadémii skomplikovať čerpanie eurofondov."

Peter Hanák, redaktor: „Keď vedci protestovali proti kráteniu svojho rozpočtu, minister financií Peter Kažimír im odkázal, že Slovenská akadémia vied nefunguje dobre a potrebuje organizačné zmeny. Rezort školstva v spolupráci s vedením akadémie vypracoval návrh zákona, ktorým sa SAV mala zmeniť na verejno-výskumné inštitúcie. Zákon mala vláda prerokovať už v apríli, no nestalo sa tak a ministerstvo školstva teraz oznámilo, že pripravovaná transformácia akadémie sa odkladá. Hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová."

Beáta Dupaľová, hovorkyňa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR: „K návrhu zákona existovali výhrady. Domnievame sa, že už nie je priestor na to, aby sa tento rok stihol prijať zákon a zároveň mohla k prvému prvý 2016, teda k začiatku nového rozpočtového roku, úspešne prebehnúť transformácia Slovenskej akadémie vied."

Peter Hanák: „Odloženie transformácie akadémie vied môže ohroziť čerpanie eurofondov na vedu, tvrdí predseda SAV Pavol Šajgalík. Podľa neho organizácia nemôže počas čerpania fondov meniť svoju právnu formu, a práve to je podstata transformácie. Je tak možné, že vedci začnú čerpať peniaze z nového eurofondového obdobia výrazne neskôr. Tým, že zmenu akadémie na verejné výskumné inštitúcie už zrejme táto vláda nestihne, zabrzdí sa jej premena na dynamickejšiu inštitúciu aj po finančnej stránke, hovorí Pavol Šajgalík."

Pavol Šajgalík, predseda SAV: „Jeden z tých zásadných bodov je prejsť od prvého prvý 2016 na prísne výkonové financovanie a predpokladá to to, že tie verejné výskumné inštitúcie nebudú mať dané smerné čísla na počet zamestnancov, ale rozhodujúci bude ich výkon."

Peter Hanák: „Toto sa však odkladá, a ak SAV nenaplní predpísaný počet zamestnancov, bude jej hroziť, že o peniaze na nich príde. Odklad hrozí aj plánom na zlučovanie ústavov akadémie. Viaceré z nich sa mali spojiť už v júli. Najnovšie šéf SAV hovorí až o októbrovom termíne."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Tlač