Špičkových odborníkov lákajú na 50-tisíc

12. 05. 2015

logo Televízie STV 1(9. 5. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 9/21; Martina Kvačkajová /Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Milión eur ročne vyčlení štát, aby prilákal späť na Slovensko expertov, ktorí pracujú v zahraničí. Ide najmä o absolventov prestížnych univerzít z oblasti vedy, ekonómie a verejnej správy. Najlepším ponúkne štátnu dotáciu desaťtisíc eur. Tí, ktorí pracujú v zahraničí viac ako desať rokov na vedúcich postoch, chce motivovať sumou päťdesiattisíc."

Martina Kvačkajová, redaktorka: „Podľa ministra školstva ide o príspevok na bývanie alebo preplatenie nákladov na presťahovanie. Expertom chce ponúknuť prácu vo verejnej správe, vede alebo v ekonomickom sektore."

Juraj Draxler, minister školstva, vedy, výskumu a športu (nom. Smeru‑ SD): „V rámci tohto programu rátame s podporou akýchsi top stars. Išlo by o jednotlivcov, ktorí majú naozaj veľmi vysokú kvalifikáciu."

Peter Kažimír, minister financií SR (Smer‑SD): „By sme po dohode chceli vyčleniť jeden milión eur ročne a v programe, ktorý predpokladám, by nemal trvať jeden rok, ale niekoľko rokov, zatiaľ hovoríme o období od roku 2015 do roku 2018."

Martina Kvačkajová: „V prípade balíka desaťtisíc eur dostane navrátilec prvých päťtisíc eur po podpise pracovnej zmluvy na Slovensku a ďalších päťtisíc po odpracovaní prvého roka na Slovensku. Podľa Michala Páleníka to pre ľudí, ktorí majú prestížne zamestnanie v zahraničí, nie je dostatočné lákadlo."

Michal Páleník, riaditeľ Inštitútu zamestnanosti: „Ak zoberieme túto sumu desaťtisíc eur, čo pri bežnom plate trošku lepšieho vedeckého pracovníka v zahraničí sú troj/štvormesačné, možno päťmesačné úspory."

Martina Kvačkajová: „Grantový program chce vláda schváliť v júni. Zo záujemcov bude vyberať trojčlenná komisia zložená zo zástupcu rezortu financií, školstva a tretieho sektora. Odlivu mozgov zo Slovenska chce vláda zabrániť aj formou preplatenia štúdia na prestížnej zahraničnej univerzite s podmienkou, že po skončení školy budú minimálne tri roky pracovať vo verejnej správe na Slovensku."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Tlač