Tajomný Riman spod hradu

27. 05. 2015

logo Televízie TA 3(25. 05. 2015; Televízna stanica TA 3; Žurnál; 12.00; por. 15/16; Jozef Slivenský/Daniela Piršelová)

Daniela Piršelová, moderátorka: „Na Spišskom hrade vystavili unikátny a veľmi cenný nález, 1800 rokov staré telesné pozostatky Rimana spolu s jeho strieborným pokladom. Dlhé stáročia odpočíval v jaskyni pod Spišským hradom. Zaujímavosťou je, že keď v nej skonal, po hrade ešte na brale nad ním nebolo ani chýru. Vedci pozostatky podrobne skúmali a po dvanástich rokoch ho správcovia múzea na krátky čas ukázali verejnosti."

Jozef Slivenský, reportér TA 3: „Začalo sa to nevinne v roku 2003, jaskyniari, bratia Šusterovci, skúmali temnú jaskyňu pod Spišským hradom, v úzkej pukline spozorovali kosti a dva kožené mešce."

Marián Sojár, Archeologický ústav SAV: „Tak ma samozrejme kontaktovali, urobili sme speleoarcheologický prieskum, ja som samozrejme vtedy ešte ani len netušil, čo ma čaká, ako vtedy ešte neskúseného jaskyniara, čiže bol to pre mňa krst jaskyniarskym ohňom. Nálezy sú fantastické, ľudské kosti spolu s dvoma koženými mešcami a s dvadsiatimi rímskymi mincami."

Jozef Slivenský: „Mince vyrobili v prvom až druhom storočí nášho letopočtu, najmladšiu v roku 194. Riman teda pod hradom odpočíval asi 1800 rokov."

Daša Pavúková‑Uharčeková, zástupkyňa riaditeľa Spišského múzea v Levoči: „Predpokladá sa, že to bol bohatý obchodník, ktorý pôsobil na obchodnej ceste medzi juhom a severom."

Jozef Slivenský: „Vedcom to prezradili mešce, v ktorých boli mince uložené, našli v ich farebné vlákna symbolizujúce bohatstvo a spoločenský status Rimana."

Marián Sojár: „Išlo o dospelého človeka vo veku 25 až 30 rokov, ktorý bol doslova a do písmena zocelený ranami, dokonca mal medzistavcové platničky zodraté, krivú chrbticu. Čiže prekonával ťažkú fyzickú námahu."

Daša Pavúková‑Uharčeková: „Možno len hľadal úkryt pred, možno pred nocou, pred zlými poveternostnými vplyvmi, alebo aj pred nepriateľmi, ktorí možno tušili, že má nejaký ten poklad pri sebe."

Marián Soják: „Tento nález je jeden z najvýznamnejších nielen pre mňa ako pre archeológa a speleoarcheológa, ale vôbec pre dejiny Slovenska."

Jozef Slivenský: „Pozostatky 1800 rokov starého Rimana si návštevníci hradu môžu pozrieť len do nedele. Potom si ich opäť požičajú výskumníci."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač