Zomrel John Nash

28. 05. 2015

logo TV JOJ(25. 05. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny o 17:00; 17:00; por. 18/24; Ivan Janda, Andrea Pálffy Belányiová Ivan Janda, Andrea Pálffy Belányiová)

Ivan Janda, moderátor: „V americkom New Jersey zomrel pri nehode slávny matematik John Nash. Pri nehode zahynula aj jeho manželka. Nash bol jedným z najznámejších vedcov. Slávu mu priniesla Nobelova cena z roku 1994, ale hlavne americký hollywoodský film Čistá duša. Príbeh vedca, ktorý bojuje s paranoidnou schizofréniou. Získal niekoľko Oscarov, vrátane ceny za film a réžiu."

Andrea Pálffy Belányiová, moderátorka: „John Nash pre mnohých asi bude práve tento herec Russel Crowe, Čistá duša patrí k jeho najznámejším filmom. Do akej miery bol príbeh Johna Nasha ale vo filme pravdivý? Ivo, vieme to?"

Ivan Janda: „Vieme, samozrejme. Tento film patril k tým najpopulárnejším, získal štyri Oscary, mnohokrát sa o ňom písalo, už v čase keď ho nakrútili. Teraz sa opäť oživujú tie debaty. Ten film, čo sa týka vedeckej otázky, to samozrejme nebolo úplne presné, nikto by to nepochopil, aspoň z nás obyčajných ľudí, ale čím si získal aj odborníkov, aj obyčajných divákov, to je to, ako presvedčivo ukázali tú mimoriadne tenkú hranicu medzi genialitou a psychickou poruchou Johna Nasha. Jemu zmenila život paranoidná schizofrénia, mal pocit, že ho prenasledujú agenti. Pokiaľ viem, tak dokonca ušiel do Európy, požiadal tam o azyl, niekoľkokrát sa vrátil do Ameriky, hospitalizovali ho. Čo sa tomu filmu možno trošičku vyčíta je, že zamlčal niektoré tie temnejšie stránky života, napríklad tam nebolo vykreslené, že sa s manželkou rozviedol, s tou, s ktorou teraz zomrel v aute. Potom neskôr sa vrátili, ona mu bola oporou. Nehovorilo sa tam ani o jeho nemanželskom dieťati, nemanželskom synovi."

Andrea Pálffy Belányiová: „Ty si hovoril, že vlastne pred touto duševnou chorobou a zaujímavé je, že práve tie najväčšie objavy alebo tie, čo vymyslel, sa dialo vtedy, keď mal najhoršie stavy?"

Ivan Janda: „To si neviem predstaviť, čo by sa stalo na Slovensku, keby tu bol vedec, ktorý by mal také vážne psychické poruchy, lebo v tom filme to bolo vlastne geniálne zobrazené a jemu strašne pomohla materská univerzita Princeton, on tam potom ostal jej verný do posledných dní. Oni ho nechali pracovať na univerzite, tam vlastne získal aj prezývku Fantóm. Myslím, že aj to bolo v tom filme, keď maľuje tie svoje šialené vzorce na okná, no, paráda proste."

Andrea Pálffy Belányiová: „To, o čom hovoríš, to je síce aj vedecký ale hlavne ten ľudský rozmer Johna Nasha, pre vedcov ale ostane predovšetkým tým geniálnym matematikom."

Ivan Janda: „To je to, kde ja by som, nebudem sa tváriť, že tomu rozumiem. Čítal som to celý deň, všetko čo som pochopil je, že hovoríme o teórii hier. Poviem rovno, hľadali sme odborníka, našli sme. Profesor Šikula zo Slovenskej akadémie vied."

Prof. Ing. Milan Šikula, DrSc., Ekonomický ústav SAV: „Prispievateľ do teórie hier, urobil vlastne nejaký taký model, ktorý definoval za akých okolností rovnováha vznikne, správanie sa tých subjektov taká, že každý dosiahne optimálny výsledok."

Ivan Janda: „Existuje jedna, akože úplne jednoduchá verzia, pomôžem si tým, čo mám napísané, aby som nepoplietol. Volá sa to väzenská dilema. Polícia má dvoch podozrivých, drží ich oddelene, má slabé dôkazy a ako teda získať priznanie? Ak sa priznajú obaja, odsúdia ich oboch na dva roky. Ak jeden udá druhého, druhý mlčí, tak udavač je voľný, ten odsúdený dostane povedzme päť rokov. Ak obaja mlčia, súdy ani polícia ich vlastne nemôžu odsúdiť na viac ako pár mesiacov, ale pointa je v tom, že ani jeden z tých dvoch si vlastne nemôže byť istý čo urobí ten druhý. To je tá dilema hovoriť alebo mlčať. Toto, čo som povedal, vyzerá samozrejme ako poučka pre mafiu, ale možno nám pomôže, keď si aj s profesorom zopakujeme, kde v praxi sa niečo takéto dá použiť."

Prof. Ing. Milan Šikula, DrSc.: „V ekonómii to je napríklad oblasť rizika a obchodovania s derivátmi, a t. ď. kde je, by som povedal, široký priestor pre mieru rizika s akou sú ochotní pracovať."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.  (prepis vysielania)

(MI)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky, osobnosti vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač