Boj proti ochoreniu MERS pokračuje

17. 06. 2015

logo Televízna stanica TA 3(13. 6. 2015; Televízna stanica TA 3; 24 hodín vo svete; 19.15; por. 1/1; Vladimír Lichvár)

Vladimír Lichvár, moderátor: „Ako je vlastne možné, že sa v takej vyspelej krajine ako je Južná Kórea nedarí nákazu zastaviť? Túto otázku sme položili Fedorovi Čiamporovi z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied."

Fedor Čiampor, Virologický ústav SAV (telefonát): „Ja myslím, že na vine sú tri veci. Prvá vec je, že tá krajina je veľmi preľudnená, čiže to šírenie je veľmi rýchle a jednoduché. Po druhé, pán premiér ubezpečil obyvateľov, že sa nemusia obávať, lebo ochorenie sa nešíri vzduchom, čo nie je pravda, čím veľmi zvýšil riziko ochorenia, pretože MERS sa šíri kvapôčkovou infekciou. Chorý, ktorý je v štádiu začiatku ochorenia, vykašliava drobné kvapôčky, tie vdýchavajú ďalší a nákaza sa šíri. A tretia vec si myslím, že podcenili karanténne opatrenia tiež možno na základe predstavy, že sa to nešíri vzduchom, ale sa to šíri asi dotykom, takže keď sa nestretnem s chorým, asi neochoriem, čo je teda zavádzajúce. Takže to sú také tri príčiny, ktoré môžu viesť k tomu, že tak vyspelá krajina tak rýchlo napreduje v tejto infekcii."

Vladimír Lichvár: „Môžu sa ľudia nejako preventívne chrániť proti tejto nákaze?"

Fedor Čiampor: „Ľudia sa môžu chrániť dvomi spôsobmi: nosiť rúška na nose ako pri chrípkových infekciách alebo ´sarsových´ infekciách a nechodiť do prostredí, ktoré je prehustené množstvom ľudí, to znamená nejaké stretnutia, športové akcie a podobne."

Vladimír Lichvár: „Proti MERS neexistuje zatiaľ žiadna vakcína, dá sa očakávať, že sa to v blízkej budúcnosti zmení?"

Fedor Čiampor: „Tak vakcína neexistuje, príprava vakcíny je veľmi komplikovaná, pretože corona- vírusy majú veľmi veľa sérotypov, takže cirkulovať môže kedykoľvek nejaký iný z tých sérotypov, takže príprava očkovacej látky je zrejme v nedohľadne. A žiadne iné opatrenia a ani liek proti tomu neexistuje."

Vladimír Lichvár: „Vy ste spomínali slovo coronavírus. Viete divákom vysvetliť, čo to je?"

Fedor Čiampor: „Coronavírusy sú vírusy, ktoré väčšinou žijú v živočíchoch. Zdrojom nákazy väčšinou sú zvieratá, ktoré nemusia prejaviť známky choroby. To prvé ochorenie SARS z Číny sa dostalo s cibetkami, ktoré Číňania pojedali, tepelne neupravili (?), potom prešli na prasatá a z prasiat na ľudí. U MERS‑u sa predpokladá, že zdrojom nákazy sú ťavy a netopiere. V Saudskej Arábii ochorel ošetrovateľ tiav, ktorý pil neprevarené ťavie mlieko. A potom netopiere, ktoré vylučujú tento vírus trusom a močom. Je tam veľká koncentrácia turistov. Oni žijú v tých škárach, kde sa nachádzajú hrobky. Takže toto je zdroj nákazy. Je to typická zoonóza, ktorá v minulosti nebola aj zrejme kvôli tomu, že ten turizmus, koncentrácia ľudí, vyrušovanie zvierat, ktoré žijú vo svojom prostredí, takže to všetko prispieva k tomu, že sa objavujú nové vírusové nákazy."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, virológia

Tlač