Hrad Šášov odkrýva svoje tajomstvá

15. 06. 2015

logo Televízie STV 1(14. 06. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 22/23; Marek Pivoluska , Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Na hrad Šášov pri Žiari nad Hronom sa po rokoch vrátili archeológovia. Hneď v prvých dňoch sa im podarilo objaviť historickú pekáreň. Archeologický výskum pomôže zistiť, ako hrad v minulosti vyzeral. Postupne ho chcú do pôvodnej podoby obnoviť."

Marek Pivoluska, redaktor: „Historickú chlebovú pec našli archeológovia na mieste, kde si chceli stavbári, ktorí pracujú na oprave hradu, vytvoriť priestor pre svoje náradie. O pekárni na hrade hovoria aj archívne záznamy z roku 1680 s popismi niektorých miestností."

Kristína Kučeráková, archeologička SAV v Nitre: „Nachádzame sa teda v priestoroch paláca, avšak v suteréne, kde vlastne väčšinou bývali hospodárske alebo hospodársky zamerané miestnosti. To znamená, že aj kuchyne. A keďže tu máme túto veľkú pec, tak je pravdepodobné, že by mohlo ísť o túto pekáreň. V tej vrchnej časti za mnou vidíme vlastne zvyšky klenby miestnosti. No a tu vidíme pod tým ešte ďalší oblúk, čo je vlastne zaklenutie zrejme tej pece."

Marek Pivoluska: „Chlieb pekávali zrejme najmä pre vojakov. Šášovský hrad z trinásteho storočia sa totiž vypína na skalných bralách a v minulosti slúžil aj ako strategická pevnosť na obranu bohatých banských miest."

Rastislav Uhrovič, predseda Združenia na záchranu hradu Šášov: „Okolo hradu sa vlastne prevážalo zlato a striebro, či už z Banskej Štiavnice to išlo buď do Kremnice, do mincovne vlastne tie drahé kovy. No a potom samozrejme tým opačným smerom do tých kráľovských hlavných miest, či už Budapešť alebo Viedeň."

Marek Pivoluska: „Z hradu dnes ostali už iba ruiny. O jeho čiastočnú záchranu a opravu sa snaží združenie, ktoré zamestnáva vďaka štátnej podpore deviatich nezamestnaných z úradu práce. Najnovšie opravujú vstupný barbakan do hradu a delovú vežu."

Rastislav Uhrovič: „Cieľom je túto delovú vežu nejakým spôsobom zakonzervovať a čiastočne obnoviť a prestrešiť."

Marek Pivoluska: „Archeologický výskum má tiež odhaliť, kadiaľ viedli múry veže, či ako boli múry a samotný hrad odvodnený."

Kristína Kučeráková: „Tú vodu odvádzali z hradu pravdepodobne cez túto bránu, pretože je tu prirodzený spád. Začíname na povrchu, ako vidíte tu, je tu vlastne taká utlačená vrstva hliny, po ktorej chodia turisti už niekoľko desaťročí. Pod ňou je taká zásypová vrstva a pod tým je kultúrna vrstva, kde sú priamo tie stredoveké nálezy, či už, mali sme tu napríklad kline, keramiku a rôzne iné veci. Kosti."

Marek Pivoluska: „Opravu delovej veže chce združenie dokončiť v horizonte troch rokov."


Publikované z monitoringu STORIN s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač