Kliešťová sezóna

15. 06. 2015

Televízna stanica Markíza_logo(10. 06. 2015; Televízna stanica Markíza; Reflex; 17:25; por. 3/4; Mia Kurucová, Patrik Herman)

Patrik Herman, moderátor: „Kliešť na vás nepadne zo stromu, šplhá sa vždy od zeme nahor. Vhodné miesto, kde sa do vás zavŕta, dokáže hľadať celé hodiny. Má radšej mužov a údajne nemá rád ľudí so studenými nohami a vegetariánov. Takmer ho nevidíte, ale dokáže spôsobiť viditeľné problémy. Majte sa na pozore! Kliešte sa už totiž vybrali na hostinu."

Mia Kurucová, redaktorka: „Po dlhej zime konečne slnko, príroda, deka, krátke oblečenie. Ako každý rok, tak aj tento na nás číha v tráve nebezpečenstvo. Kliešte sa dokážu rozmnožovať neuveriteľnou rýchlosťou. Len málokto totižto vie, že jedna samička kliešťa dokáže naklásť až desaťtisíc vajíčok. Pozreli sme sa preto do obľúbených bratislavských parkov. Predstavte si, že toto je vaša deka. Po pár metroch by ste mali bohatý úlovok. My sme teraz vlastne vo veľmi obľúbenom parku bratislavskom, je to Sad Janka Kráľa, chodí sem veľa ľudí, detí, majú tu deky, ako aj vidíme dnes. Je teda tak možné, že je tu toľko kliešťov, aj keď sa tu kosí?"

Mgr. Michal Chvostáč, biológ SAV: „Tak je to dosť zvláštne, samého ma to prekvapilo, ale mohli sme aj vidieť, že keď sme tú deku ťahali po takej tráve pokosenej, tak sme ich nenašli veľa, ale trošku sme vyšli na také kríky a taký vyšší porast a hneď po pár metroch potiahnutia deky sme našli nejakých osem kliešťov."

Mia Kurucová: „Kliešťov sme hľadali aj na Železnej studničke v Bratislave."

Mgr. Michal Chvostáč: „Áno, prišli sme na Železnú studničku a hneď po prvom potiahnutí dekou v takom vyššom poraste sme našli rovnaký druh kliešťa, ale už to boli dospelé kliešte. Našli sme tu, aspoň na tejto deke, dve samice, jedného samca."

Mia Kurucová: „Z nášho malého testu vyšlo, že kliešte boli na love, hoci bolo horúce počasie a pokosená tráva."

MUDr. Jarmila Pertináčová, epidemiologička RÚVZ: „Treba si uvedomiť, že kliešte v našich podmienkach najčastejšie prenášajú buď kliešťovú encefalitídu, čo je vírusové ochorenie, alebo lymskú boreliózu, ktoré vyvolávajú vlastné borélie. Pri kliešťovej encefalitíde máme to šťastie, že máme proti tomuto ochoreniu očkovaciu látku, čiže môžeme sa chrániť očkovaním, na druhej strane máme to nešťastie, že naozaj pri kliešťovej encefalitíde, keď sa ten kliešť prisaje, tak pôvodcov tohto ochorenia, čiže tie vírusy prenáša už behom prvých pár minút počas tohto prisatia."

MUDr. Michal Kovár, všeobecný lekár: „Borelióza je chronické ochorenie, ktoré môže spôsobovať sprvoti nejaký erytém, potom môžu bolieť kĺby, môže spôsobovať, záleží od toho, ktorý orgán je postihnutý, môžu byť postihnuté kĺby. Encefalitída má skôr akútny priebeh, ktorá sa podobá najprv na nejaké také bežné ochorenie a potom vlastne sa prejaví ako encefalitída a je to zápal mozgových blán s tým, že väčšina zápalov mozgových blán sa vylieči, ale niektoré skončia s väčšími, alebo menšími kognitívnymi deficitmi, prípadne sú raritné aj smrteľné prípady."

Mia Kurucová: „Navyše sa tieto potvory posilnili. Nájdeme ich aj v chladnejších oblastiach. Sezónu ukončia približne v októbri."

MUDr. Jarmila Pertináčová: „Nielenže sa posúvajú do nadmorských výšok, ale posúvajú sa aj viacej na sever. Čiže už vlastne týmito kliešťami je zamorené, alebo teda sa vyskytujú aj v Švédsku, Nórsku, dokonca infikovaný kliešť bol nájdený sto kilometrov od polárneho kruhu."

Mia Kurucová: „Pozorný treba byť aj pri nepasterizovaných mliečnych produktoch."

MUDr. Michal Kovár: „Sú prípady popísané, kedy encefalitída sa preniesla nepasterizovaným kozím mliekom."

Mia Kurucová: „Kliešťa treba vyberať opatrne a overenou technikou."

MUDr. Michal Kovár: „Existujú kliešte na kliešte a ja mám jedny v ambulancii, sú to kliešte, ktoré majú veľmi úzke tieto pyšteky, ktoré sa dostanú vlastne priamo na kožu a ten kliešť sa vykýve, respektíve sa vytrhne von. Existujú potom ešte také lopatky, ktoré sú naozaj, tiež sú veľmi úzko na koži, ten kliešť sa podoberie a vytiahne sa von. Nepoužívajú sa žiadne mydlá, nepoužívajú sa žiadne oleje, ten kliešť sa má vybrať živý, tak aby sa nepridusil, aby vlastne nedošlo k tomu, že obsah tých tráviacich ústrojov on vlastne vyvráti do tej otvorenej rany a tým pádom sa ten človek nakazí."

MUDr. Jarmila Pertináčová: „Štatisticky máme hlásených okolo osemsto až tisíc ochorení lymskej boreliózy, kde by som povedala, že to rozloženie muži   ženy je viacmenej rovnomerné, čiže nie sú tam nejaké väčšie výkyvy, ale čo sa týka tej kliešťovej encefalitídy naozaj štatisticky nielen u nás, ale aj v okolitých krajinách vidíme, že dvakrát častejšie sú postihnutí muži, čiže to ochorenie je dvakrát častejšie u mužov ako u žien."

Mia Kurucová: „Určite pri prechádzke prírodou nepodceňte dlhšie oblečenie, prípadne repelenty. Domov by ste si mohli priniesť nepríjemnú návštevu."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač