Kľúčovú reformu stopli

01. 06. 2015

logo TV Markíza(30. 05. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 2/27; Rado Igaz/Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Draxler verzus Pastorek. Zákulisný súboj ministra školstva a odvolaného šéfa Slovenskej akadémie vied má víťaza."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Veľká reforma slovenskej vedy sa nečakane odkladá na neurčito. Mala pritom konečne zefektívniť fungovanie Slovenskej akadémie vied a zabezpečiť pre ňu viac peňazí od štátu, aj od súkromníkov."

Rado Igaz, redaktor: „Toto je Jaromír Pastorek. Vlani ho vedci sami odvolali z postu šéfa Slovenskej akadémie vied. Pastorek mal však dlhodobo výbornú spoluprácu s predsedom vlády. Ešte ako predseda akadémie napríklad podporil Roberta Fica v prezidentských voľbách či spolu s Ivanom Gašparovičom ho odmenil pamätnou plaketou."
(začiatok archívneho záznamu, jún 2013)

Jaromír Pastorek, vtedajší predseda SAV: Za to, že vedeli sme nájsť v určitých chvíľach v nich oporu."
(koniec archívneho záznamu, jún 2013)

Rado Igaz: Práve na návrh Roberta Fica dostal Jaromír Pastorek pred pár mesiacmi novú funkciu ‑ splnomocnenec vlády pre výskum a inovácie. A práve z tohto postu navrhol zmeny, ktorými niekoľko rokov pripravovaný zákon o akadémii na poslednú chvíľu zablokoval. Podľa Pastoreka nešlo o žiadnu pomstu, len chcel zákon vylepšiť."

Jaromír Pastorek, splnomocnenec vlády pre výskum a inovácie (telefonát): „To nie sú námietky, to sú návrhy, aby to bolo vylepšené."

Juraj Draxler, minister školstva, vedy, výskumu a športu: „Ja si stojím za tým pôvodným návrhom tak, ako sme ho vypracovali s akadémiou vied."

Rado Igaz: „Kľúčové pre prijatie zákona o Slovenskej akadémii vied bolo, aby sa jeho návrh dostal najneskôr na posledné rokovanie vlády túto stredu. Lenže pre nové námietky sa to nestalo a predkladateľ zákona minister školstva odchádzal sklamaný."

Juraj Draxler: „Ja sa o tú zhodu snažím a budeme ešte všetci rokovať."

Jaromír Pastorek: „To je vecou diskusie, názoru. A vždycky je za niečo niekto zodpovedný. V tomto prípade je to predkladateľ."

Rado Igaz: „Veľká reforma Slovenskej akadémie vied, ktorú táto inštitúcia mimoriadne potrebuje, sa zatiaľ odkladá na neurčito."

 

Publikované z monitoringu Storin, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač