Malí „Einsteinovia"

26. 06. 2015

 Televízna stanica Markíza_logo(24.06.2015; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17:00; por. 18/18; Marek Šilhavík, Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Znie to možno šialene, ale deti z Vlčian si nemusia kupovať cukríky v obchodoch. Vyrábajú si ich totiž sami na hodinách chémie."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Vedecká cukráreň má taký úspech, že o chémiu a fyziku majú záujem aj tí najmenší."

Marek Šilhavík, redaktor: „Škola hrou tu platí dokonale. Dokonca aj na predmetoch, ktoré nie sú medzi žiakmi až tak obľúbené."

Lukáš, žiak školy: „Je to super, lebo môžme sa dozvedieť nové veci, že ako sa to dá spraviť."

Marek Šilhavík: „Fyzika a chémia nie je len o poučkách a vzorcoch, ale aj o experimentoch, na ktoré vám časti stačia aj veci z domácnosti."

Mária Feješová, učiteľka fyziky a chémie: „Chémia je na každom kroku. Chémia je čo jete, chémie je plná vaša kuchyňa."

Marek Šilhavík: „A tak nám budúci vedci ukázali čo to z ich vedomostí a znalostí. Najväčší úspech mala slonia zubná pasta."

Adriana, žiačka školy: „Spolužiačka tam teraz naleje peroxid vodíka, potom tam pridá saponát a nakoniec jodid draselný. Peroxid vodíka je látka, ktorá sa za normálnych okolností rozkladá na kyslík a vodu. Jodid draselný to urýchli a keď tam pridá penivú látku ako je saponát kyslík, ktorý vznikne vytvorí veľké množstvo peny a tak vznikne naša slonia zubná pasta."

Marek Šilhavík: „Malí Einsteinovia sa predbiehali v ukážkach svojich pokusov a aj vďaka ich šikovnosti budú môcť učitelia učiť s lepšími pomôckami."

Marián Varga, riaditeľ Základnej školy s Materskou školou Vlčany: „Dostaneme výbavu chémie, fyziky, biológie a technickej výchovy."

Marek Šilhavík: „Praktické pokusy sú plné zábavy, no treba ovládať aj teóriu a s tou je pri zapnutých kamerách občas problém. Zisťovali sme kto to ten Einstein vlastne bol."

Lukáš: „Na hlavu mu padlo jablko a zistil, že vtedy je gravitácia."

Mária Feješová: „No tak si to pomýlil troška s Newtonom, ale aj toto sa stáva."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, chemické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač