Malí vedci, veľké objavy

19. 06. 2015

logo Televízie TA 3(12.  6. 2015; Televízna stanica TA 3; Dobré správy; 19.50; por. 7/11; Hana Džurná , Pavol Kirinovič)

Pavol Kirinovič, moderátor: „Liek proti Alzheimerovej chorobe, alebo aj diagnostikovanie ochorenia obličiek z jedinej kvapky krvi. Dáma a páni, nejde o žiadne objavy vedcov, ale o nápady našich detí a žiakov. A aj takéto boli ich ročníkové práce, ktoré prezentovali Na malej vedeckej konferencii. Tú organizovali už piatykrát a bolo to naozaj výborné podujatie. My sme sa tam opäť boli pozrieť."

Hana Džurná, redaktorka: „Vedomosti z biológie, chémie, fyziky, informatiky či matematiky, ktoré by mladým talentom mohli závidieť aj odborníci. Najlepšie ročníkové práce a projekty každoročne prezentujú deti vo veku od šesť do pätnásť rokov.

 Čo si dnes prišiel prezentovať?"

Efram Vass, žiak: „Biominiscenciu. Využívajú to biominiscenčné živočíchy na rôzne veci, napríklad na lov, komunikáciu, prilákanie partnera."

Zuzana Vassová, mama Eframa: „Nechala som ho robiť, čo ho zaujímalo, a napríklad aj to, že som mu kúpila pavúka, keď chcel pavúka."

Alexander Jurčík, žiak: „Chcel by som byť kozmonautom a chcel by som vyletieť na planétu Mars."

Iveta Jurčíková, mama Alexandra: „Veľa čítame, či sú to encyklopédie, veľa pozerávame odmalička, pozerávame rôzne také zaujímavé veci."

Hana Džurná: „Talentované dieťa je nepochybne aj sedemročný Maťko. Zatiaľ čo iné deti sa hrajú s hračkami, on si obľúbil kombinatoriku a pravdepodobnosť.

Čo ťa ešte okrem matematiky baví?"

Matej Bachníček, žiak: „Kybernetika, telesná výchova."

Katarína Bachníčková, mama Mateja: „On má rozčítaných v zásadne dvadsať kníh naraz úplne z rôznych oblastí."

Hana Džurná: „Žiaci Školy pre mimoriadna nadané deti robia Slovensku dobré meno aj vo sveta. Tretina absolventov sa uplatní v Anglicku a ponuky na vysokoškolské štúdiu dostávajú aj zo Švajčiarska či USA."

Jolana Laznibatová, riaditeľka Školy pre mimoriadne nadané deti: „Marek urobil najlepšie testy z organickej chémie v celej histórii Oxfordu. Bol členom toho patentového tímu proti Alzheimerovej chorobe."

Jaroslav Ivor, dekan Paneurópskej univerzity: „Podporujeme rozvoj vzdelávania, ale aj rozvoj mimoriadne nadaných detí, detí ktoré majú talent pre vedeckú prácu."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (Prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
konferencie, projekty

Malá vedecká konferencia

Tlač