Mená chrobákov podľa slávnych

19. 06. 2015

(16.06.2015; Televízna stanica Markíza; Reflex; 17:25; por. 3/5; Mia Kurucová / Kveta Horváthová)

Kveta Horváthová, moderátorka: „Ako uznanie sa väčšinou preberajú ceny, metále, poháre. V Amerike je však populárny aj iný trend. Slávni majú svoje muchy. No teda aj pavúky, komáre či chrobáky. Niektorí vedci, keď objavia nový druh hmyzu a nájdu v ňom podobu nejakej známej osobnosti pokojne ho po nej pomenujú. Predstavte si, že aj taká Angelina Jolie má svojho chrobáčika."

Mia Kurucová, redaktorka: „Na zbierku motýľov sa niekedy zvádzali mladé dámy. Pán Vidlička ponúka inú špecialitu. Väčšina ľudí ju však nechce vidieť ani na obrázku."

RNDr. Ľubomír Vidlička, CSc., entomológ, Ústav zoológie SAV: „Aj u nás v prírode žijú šváby, sú vcelku pekné a ja si myslím, že aj keby ich ľudia videli, určite by nič  nemali proti nim, nenamietali by,  páčili by sa im a možno by ani nezistili, že sú to šváby. Čím viac človek študuje ten hmyz, tým sa zdá krajší a pre každého. Každý sa venuje z tých entomológov povedzme z kolegov nejakej inej skupine a pre každého je práve tá jeho skupina tá najkrajšia. Taký malý nejaký živočích, že môže to byť veľmi pekné pod mikroskopom."

Mia Kurucová: „O šváboch hovorí s láskou v očiach. Je to jeho životná vášeň pre ktorú neváha precestovať svet."

RNDr. Ľubomír Vidlička, CSc.: „To všetko sú šváby, ktoré boli chytené počas expedície v Ekvádore, na zemi žijú už vyše tristo miliónov rokov, veľmi sa nezmenili a stále teda veľmi dobre prosperujú. Tu máme napríklad živé šváby z rodu Blaberus. Práve rod Blaberus sú jedny z tých najväčších švábov, dobre je vidieť aj taký rozdiel medzi nedospelými štádiami s dospelými. Dospelé sú tieto krídlaté."

Mia Kurucová: „Čo im dávate takto papať? Čím ich budete teraz kŕmiť?"

RNDr. Ľubomír Vidlička, CSc.: „Ja som hovoril, že šváby sa živia takou tou rozkladajúcou sa organickou hmotou, tak tu máte vidíte nejaké to ovocie, alebo niečo také, zbytky jabĺk a podobne. Dá sa chytiť do rúk, dá sa s tým pohrať. Existujú dokonca súťaže, v ktorých sa pretekajú šváby, že deti si chovajú šváby a potom ich dávajú na štartovaciu čiaru a teda skúšajú, že ktorý je najrýchlejší."

Mia Kurucová: „Od niekoľko milimetrových až po obrie. Pán Vidlička dokonca chová aj veľmi vzácne druhy a teraz pozor, aj svietiacich švábov."

RNDr. Ľubomír Vidlička, CSc.: „On je ani nie tak vzácny, ale výnimočný tým, že mal by teda svietiť. Práve tá ohybnosť možno je taká vlastnosť, ktorú ľudia moc neznášajú, že im sa páčia skôr tie chrobáky, ktoré sú tvrdé a už keď je niečo mäkké, to už je také to nepríjemnejšie."

Mia Kurucová: „Hovorí sa, že aj slávni herci majú svoje muchy. No a predstavte si, že niektorí aj svoje pavúky a chrobáky."

RNDr. Ľubomír Vidlička, CSc.: „Počul som, že niektoré druhy hmyzu boli pomenované, čo ja viem podľa toho, že mali žlté chĺpky, tak podľa nejakej blondínky, známej herečky a podobne. Čiže tie dôvody môžu byť naozaj rôzne."

Mia Kurucová: „Nedávno si vyslúžila práve herečka Angelina Jolie svojho pavúka a dostal meno Aptostichus angelinajolieae. Krásavca našli v oblasti Afriky, kde sa herečka humanitárne angažovala. Tento kúsok vraj typicky trasie zadočkom. Meno nesie tak po temperamentnej Shakire - Aleiodes shakirae. A samozrejme aj jeden z najvplyvnejších mužov sveta má takýto skvost. Nech sa páči, prezidentský Aptostichus barackobamai."

RNDr. Ľubomír Vidlička, CSc.: „Existujú určité pravidlá podľa čoho sa dávajú mená, ale hovorím sú to skôr také pravidlá všeobecné, že ako vytvoriť meno a druhá vec je, že keby sme pomenovávali druh podľa niekoho, teda slávneho bez toho, že by sme mu dali vedieť, tak určite by tam mohli nastať situácie, že by sa mohol uraziť."

Mia Kurucová: „No tak keď nájdete nejakého švába, tak si spomeňte na mňa, že no bola tu tá redaktorka, tak ja by som jej tohto švába odfotil."

RNDr. Ľubomír Vidlička, CSc.: „A viem, že by sa neurazila."

Mia Kurucová: „Ja by som sa neurazila, pre mňa by to bola tá najväčšia česť. Keď môže mať Angelina Jolie svojho pavúka, tak ja by som chcela mať svojho švába."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(AO)

Foto: z vysielania TV Markíza

Prehľad živočíchov a rastlín pomenovaných po slávnych osobnostiach

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač