Minister školstva Juraj Draxler v Moskve

03. 06. 2015

logo MŠVVaŠ SRMinister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler sprevádzal spolu s ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom a ministrom životného prostredia Petrom Žigom predsedu vládu SR Roberta Fica na návšteve Ruskej federácie.

Slovenská delegácia sa zúčastnila celého radu rokovaní. S predsedom Štátnej dumy Sergejom Naryškinom, s ministrom obchodu a priemyslu Denisom Manturovom, s premiérom Vladimírom Medvedevom a prezidentom Vladimírom Putinom.
Minister Draxler podpísal so svojím rezortným kolegom Dmitrijom Livanovom memorandum o spolupráci, ktoré umožní financovať recipročné stáže vedeckých pracovníkov.
Na stretnutí s najvyššími predstaviteľmi zároveň slovenská delegácia otvorila otázku riešenia projektu cyklotrónového centra. „Informovali sme ruskú stranu o tom, že tento projekt, pôvodne naplánovaný v roku 1996, dnes nie sme schopní podľa pôvodných plánov zrealizovať,“ informoval Juraj Draxler. „Značnou komplikáciou je aj zastaranosť technologického zariadenia, ktoré skladujeme v Spojenom ústave jadrového výskumu v Dubne. Ruská strana prisľúbila, že nám pomôže nájsť alternatívne riešenie, spočívajúce vo využití zariadenia na území Ruskej federácie.“
Minister dodal, že rokovania boli mimoriadne konštruktívne a ocenil aj svoje bilaterálne stretnutie s riaditeľom Dubny Viktorom Matvejevom, ktorý tiež prisľúbil pomoc pri riešení otázky cyklotrónu.
Slovenská delegácia, ktorej členmi boli aj štátni tajomníci Ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec a Ministerstva dopravy František Palko, tiež absolvovala stretnutie s ruskými podnikateľmi na pôde Medzinárodnej investičnej banky.

 

Zdroj:

Aktualita MŠVVaŠ SR

Uverejnila: MI

Kľúčové slová:
CVTI SR, medicínske inžinierstvo

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač