Nitrianski archeológovia pokračujú vo výskume hradiska Bojná pri Topoľčanoch

11. 06. 2015

(09.06.2015; Rozhlasová stanica Regina; Regionálne správy z Bratislavy; 11:00; por. 2/4; Marian Kukelka / Marian Kukelka)

Marian Kukelka, moderátor RTVS: „Tento rok čaká na slovenských archeológov bohatá letná výskumná sezóna. Na Slovensku sa budú robiť systematické i záchranné výskumy. Bádať sa bude aj na viacerých hradoch. K systematickým výskumom patria významné vykopávky na lokalite Nižná Myšľa na východnom a v Cinobani na strednom Slovensku. Významnou akciou je aj výskum na hradisku Bojná pri Topoľčanoch. Hovorí riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Matej Ruttkay."

Matej Ruttkay, riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre: „Významná akcia je výskum na hradisku Bojná, kde teda tento rok sa nám zase podarilo získať financie a sme radi, že ich máme a už ten výskum sa vlastne rozbehol. Tento rok je zameraný zase na určité územia, ešte dokončiť vlastne priestor pri tej východnej bráne, aby sa pripravila na prezentáciu, lebo zase máme nejaké štúdie rozpracované na to, aby v budúcnosti tá časť bola aj, poviem to v úvodzovkách, novo postavená alebo obnovená."

Marian Kukelka: „Vykopávky budú pokračovať napríklad na hrade Divín, Modrý Kameň či Čabraď."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(AO)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač