Prvá slovenská družica

22. 06. 2015

logo Televízie TA 3  (20. 6. 2015; Televízna stanica TA 3; Žurnál; 12.00; por. 10/10; Tomáš Kostelník, Natália Fónod Babincová)

Natália Fónod Babincová, moderátorka: „Prvá slovenská družica je o krok bližšie k vypusteniu do vesmíru. Výrobcovia dokončujú práve testovací model, na jeseň by mal byť hotový aj samotný satelit. Slovensko je jednou z posledných krajín eurozóny, ktorá ešte nemá vo vesmíre svoju vlastnú družicu."

Tomáš Kostelník, redaktor: „SK Cube, ako sa náš prvý satelit nazýva, je výnimočný najmä tým, že ho navrhli a vyrobili slovenskí vedci. Má síce rozmery len desaťkrát desať centimetrov, no vo svojich útrobách bude mať množstvo senzorov."

Jakub Kapuš, líder projektu prvej slovenskej družice: „...ktorými budeme zisťovať, čo sa vlastne s tým satelitom deje, ako rotuje, je tam veľa inovácií z našej strany."

Tomáš Kostelník: „Zrejme najdôležitejšou úlohou, ktorú bude mať družica počas svojej dvojročnej misie, je pozorovať vesmír cez veľmi nízke frekvencie."

Jakub Kapuš: „Na týchto frekvenciách zatiaľ nikto sa na vesmír nepozeral, takže pozrieme sa na vesmír takpovediac novými očami."

Tomáš Kostelník: „Okrem záverečných testovaní čaká vedecký tím aj logistická úloha. Treba totiž nájsť raketu, ktorá družicu vynesie do výšky 700 kilometrov. Na tejto orbite bude krúžiť okolo zeme."

Ondrej Závodský, technik prvej slovenskej družice: „Doba obletu okolo Zeme je 90 minút. Z toho nad našim územím bude zhruba trikrát za deň v intervale desať minút maximálne."

Tomáš Kostelník: „Počas tejto doby s ňou budú vedci komunikovať z pozemnej stanice, ktorú stavajú pri Šamoríne. Ľudovo jej hovoria slovenský Houston."

Róbert László, technik prvej slovenskej družice: „Tá pozemná stanica vyzerá asi ako malý domček. V ktorom sa nachádzajú servere, prijímače, riadiaca elektronika a vedľa nej stojí 5‑metrový stožiar s 2,5‑metrovou parabolou."

Tomáš Kostelník: „Tento projekt má zároveň dokázať, že aj u nás sa nájde množstvo šikovných vedcov."

Alexander Kutka, expert na ESA: „Je majú ľudský potenciál, technické schopnosti robiť a rozvíjať kozmický priemysel na Slovensku."

Tomáš Kostelník: „Ak všetko pôjde podľa plánu, prvá slovenská družica by sa do vesmíru mohla dostať už začiatkom budúceho roka."


Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač