Slovensko bojuje o ďalšiu automobilku

16. 06. 2015

logo Televízie STV 1(14. 6. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 5/23; Filip Minich, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Slovensko je stále v hre o obrovskú investíciu v automobilovom sektore. Jej hodnota bude niekoľko miliárd eur. Pre RTVS to potvrdil budúci minister hospodárstva Vazil Hudák. Automobilka sa definitívne rozhodne, či príde na Slovensko na prelome augusta a septembra."

Filip Minich, redaktor: „Slovensko je v malej skupine krajín, medzi ktorými sa rozhoduje veľká automobilka. Nemá ísť len o montážnu dielňu. Investor sľubuje pridanú hodnotu a obrovský prílev peňazí."

Vazil Hudák, budúci minister hospodárstva (nominant Smer‑SD): „Keď všetko pôjde dobre, tak by to bolo aj niekoľko miliárd."

Filip Minich: „Štát musí pripraviť narýchlo komplet vybavený priemyselný park, napojiť ho na elektrinu, vodu, spraviť tam cesty a pripojenie na diaľnicu. Budú sa meniť aj zákony."

Vazil Hudák: „Budeme musieť trošku napraviť procesy tak, aby taký park sa dal vytvoriť relatívne rýchlo, to znamená, určité takzvané sanovanie pozemkov, umožnenie vytvorenia infraštruktúry, ktorá by bola na tomto pozemku, takže jedná sa v podstate o komplex opatrení, ktoré by umožnili urobiť takéto veci relatívne rýchlo."

Filip Minich: „Investor požaduje aj vhodné podmienky pre dodávateľov. Priamo v priemyselnom parku by mal zamestnať šesťtisíc ľudí. U dodávateľov ďalších dvetisíc."

(začiatok archívneho záznamu, 21. 5. 2015)

Vladimír Baláž, ekonóm, Prognostický ústav SAV: „Slovensko už má dnes dobre vybudovanú sieť dodávateľov pre automobilový priemysel, ktorý títo dodávatelia môžu dodávať aj pre iné automobilky, ktoré prídu, čiže tam by sa už nejednalo o tak úplne nový, vstup nového priemyslu, ale skôr o rozšírenie existujúcich kapacít."

(začiatok archívneho záznamu, 21. 5. 2015)

Filip Minich: „Podľa informácií RTVS je v hre o megainvestíciu Nitra. V tamojšom priemyselnom parku by na štyristohektárovom pozemku mohla vyrásť ďalšia automobilka."

(začiatok archívneho záznamu, 20. 5. 2015)

Jozef Dvonč, primátor Nitry: „Toto sú vážne veci. Strategické možno pre Slovensko.  Je to investícia takého rangu, ktorá keby sa podarilo pre Slovensko, tak myslím si, že by bol každý spokojný."

(koniec archívneho záznamu, 20. 5. 2015)

Filip Minich: „Vláda investorovi ponúkla aj daňové úľavy. V akej výške, zatiaľ prezradiť nechce. Z dlhšej perspektívy by ich dopady na štátny rozpočet boli vraj minimálne. Investor by sa mal definitívne rozhodnúť do konca leta."


Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (Prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
strojárstvo , Slovenská akadémia vied, vedecké parky

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač