Slovensko odsúdilo ruský dokument

02. 06. 2015

logo Televízie STV 1(1. 6. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 1/26; Kristína Hamárová /Janette Štefánková, Ľubomír Bajaník)

Janette Štefánková, moderátorka: „Pre Slovákov a Čechov tragédia a následná trauma, podľa ruskej televízie obrana a záchrana."

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Slovenský rezort diplomacie rázne odsúdil dokument o invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968, ktorý odvysielala ruská štátna televízia Rossija 1. V dokumente inváziu a okupáciu vykreslili ako obranu sovietskych spojencov pred NATO a vplyvom západu."

Janette Štefánková: „Slovenskí historici a analytici to považujú za ideologický podvrh a ukážku ruskej propagandy."

Kristína Hamárová, redaktorka: „Nový dokument, ktorý prednedávnom odvysielala štátna ruská televízia Rossija 1 hovorí, že sovietska invázia do Československa v auguste 1968 bola nutná, lebo NATO chystalo v Prahe prevrat."

Muž: „NATO sa chystalo vtrhnúť do Československa, do Prahy. Boli tam už pripravené jednotky."

Muž: „V Prahe a niektorých ďalších mestách sa našli tajné sklady zbraní. S ich pomocou chceli nepriatelia československého ľudu vytvoriť situáciu beztrestného teroru a doviesť veci k..."

Stanislav Sikora, odborník na Pražskú jar, Historický ústav SAV: „Experti ministerstva vnútra jasne zistili, že to sú nielen sovietske ruksaky, ale aj sovietske mazacie oleje, ktoré dotransportovali niekde z NDR z nejakých skladísk ešte dokonca z niekdajšieho Wehrmachtu. Takže to absolútne neobstojí."

Kristína Hamárová: „Ministerstvo zahraničných vecí na dokument reagovalo aj cez slovenské zastupiteľstvo v Moskve, ktoré požiadalo televíziu o nápravu."

Peter Stano, hovorca ministerstva zahraničných vecí: „To, čo predviedla štátna Rossija 1, manipulovaním faktov o invázii v roku 1968, vážne poškodzuje tradične dobré slovensko‑ruské vzťahy. My sme presvedčení, že naši ruskí partneri urobia všetko pre to, aby sa podobné manipulácie s históriou neopakovali, pretože víťazstvo ostáva víťazstvom a okupácia ostáva okupáciou."

Kristína Hamárová: „Premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dnes navyše pricestovali na plánovanú návštevu do Moskvy. Na názor sme sa chceli spýtať aj samotného premiéra. S novinármi však cestou do Moskvy nikto z delegácie nekomunikoval."

Muž: „Vstup varšavských vojsk na územie Československa bol dôsledok socialistického internacionalizmu, ktorý prikazoval priateľovi pomoc a podporu v prípade ohrozenia socialistických výdobytkov."

Stanislav Sikora: „To sú naozaj vymysleniny a nezmysly. Na druhej strane musím povedať, že oni ten Sovietsky zväz, oni boli nesmierne bojazlivý a ostražití a akýkoľvek reformný pohyb k nejakej demokracii považovali za odchod z bloku a okamžite, že príchod do NATO."

Grigorij Mesežnikov, analytik: „Toto je ideologický podvrh. To je falzifikácia dejín. Ale nie je to nič prekvapujúce, pretože to zapadá do toho typu interpretácie dejín, ktoré momentálne v Rusku je na vzostupe. To je v podstate revízia známych udalostí, prehodnotenie ich významu a v kontexte rusko‑ukrajinskej vojny."

Kristína Hamárová: „Od vpádu varšavských vojsk do Československa sa v minulosti dištancovali sovietski, aj ruskí predstavitelia, ktorí sa za to aj oficiálne ospravedlnili."

Ľubomír Bajaník: „Na prekrútený dokument reagovalo aj Česko. Ako, tak to sa dozviete o chvíľu. Téme sa budeme venovať aj v ďalšej časti Správ RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI)

 

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač