Solárna plachetnica sa úspešne rozvinula

12. 06. 2015

Televízna stanica STV 1_logo(11. 06. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 20/23; Alexandra Kazlovová, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Vesmírne plavidlo LightSail úspešne roztvorilo plachtu a splnilo tak misiu. Vystrelili ho koncom mája. Americká spoločnosť The Planetary Society skúša technológiu, na základe ktorej by sa vo vesmíre mohli pohybovať takzvané solárne plachetnice."

Alexandra Kazlovová, redaktorka: „Plachtiť vo vesmíre na podobnom princípe ako na mori, len s energiou zo Slnka. Teraz vedci testujú roztváranie plachty, ktorá je poskladaná v špeciálnom boxe menšom ako bochník chleba. Plachta má tridsaťdva metrov štvorcových, čo je približne veľkosť menšieho jednoizbového bytu. Rozvinutie plachty vo vesmíre sprevádzali komplikácie. Na tretí pokus sa ale takmer úplne roztvorila. Americká spoločnosť The Planetary Society chce na budúci rok v rámci misie LightSail vyskúšať ozajstné vesmírne plachtenie. Plavidlo by mala poháňať výlučne energia zo Slnka."

Bill Nye, generálny riaditeľ Planetary Society: „Môže sa to zdať neuveriteľné, ale slnečné svetlo má dynamiku. Aj keď fotóny nemajú žiadnu hmotnosť, keď do objektu narazia, dodajú mu impulz. Je to len malé nepatrné množstvo hybnosti, ak ale máte dostatočne veľkú plachtu a dostatočne nízku hmotnosť vesmírnej lode, dokáže ju to postrčiť."

Alexandra Kazlovová: „Tlak, ktorý na plachtu slnečné svetlo vyvíja, je síce malý, ale nepretržitý. Obrovská plachta by teda mala byť schopná vesmírnu loď poháňať až na okraj našej slnečnej sústavy. Cieľom projektu LightSail je urobiť výskum vesmíru dostupnejším, napríklad pre mladých vedcov na univerzitách. Spoločnosť The Planetary Society založil v roku 1980 americký astronóm Carl Sagan, jeden z najväčších popularizátorov vedy a vesmíru."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, inovácie

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač