Boj so sinicami

13. 07. 2015

Sinice  patria so  skupiny baktérií schopných produkovať kyslík prostredníctvom fotosyntézy podobne ako rastliny. Slovenský názov tejto skupiny pochádza zo slova sinný, čiže modrý. Staršie sa označovali ako modrozelené riasy napriek ich prokaryotickej povahe, ktorá ich približuje viac k baktériám ako k rastlinám. Pred miliardou rokov ovládali našu planétu a vytvorili atmosféru Zeme. Teraz sú zodpovedné za vyrážky, hnačky, alergie, či dokonca poškodenie pečene. Sinice už zničili nejednu vodnú nádrž a mnohých poslali do nemocnice. Košičania im však vyhlásili vojnu. Viac v rozhovore redaktorov TV Markíza s prof. Ing. Blahoslavom Maršálkom CSc.,, z Botanického ústavu, Akadémie vied ČR.

logo TV Markíza (10. 7. 2015; Televízna stanica Markíza; Prvé Televízne noviny; 17:00; por. 10/13; Dušan Tokarčík, Mária Chreneková-Pietrová)

 Mária Chreneková-Pietrová, moderátorka: „Pred miliardou rokov ovládali našu planétu a vytvorili atmosféru Zeme. Teraz sú zodpovedné za vyrážky, hnačky, alergie, či dokonca poškodenie pečene. Sinice už zničili nejednu vodnú nádrž a mnohých poslali do nemocnice. Košičania im však vyhlásili vojnu."

Dušan Tokarčík, redaktor: „Dvadsať rokov bez revitalizácie je dosť dlhá doba na to, aby si sinice urobili z košického jazera malý vodný raj. Hygienici tu preto kúpanie zakázali."

Lenka Kovačevičová, starostka MČ Nad Jazerom: „Jazero bolo v kritickom stave, keďže pravidelne tie hodnoty siníc sú veľmi vysoké."

Dušan Tokarčík: „Voda z košického jazera nevyzerá príliš vábne a navyše obsahuje sinice, ktoré vypúšťajú toxické látky. No a tie sú pre človeka zdraviu škodlivé. Preto mesto zavolalo na pomoc bojovníka s baktériami, liečiteľa jazier profesora Maršálka. Unikátnu metódu na likvidáciu siníc použili na Slovensku vôbec prvýkrát."

Blahoslav Maršálek, biológ, Akadémie vied ČR: „My ich nezabíjame, my ich naozaj len priškrcujeme."

Dušan Tokarčík: „Mŕtve sinice totiž uvoľňujú jedovaté toxíny a tak proti nim použil zmes látok, ktoré sú pre človeka bezpečné a sinice nezahubia hneď, ale postupne."

Blahoslav Maršálek: „Tá látka je vlastne flokulačná, urobí vločky a ona zbalí do tej vločky tú sinicu a strhne ju na dno."

Dušan Tokarčík: „Na dne jazera bez prístupu svetla postupne umiera. Výsledky vidieť takmer okamžite."

Blahoslav Maršálek: „Chcete odo mňa číslo, bude tu minimálne meter priehľadnosti. Teraz je tak štyridsať centimetrov."

Dušan Tokarčík: „Prídeme sa pozrieť. Už dvadsaťštyri hodín po aplikácii prípravku je voda na prvý pohľad čistejšia a na košické jazero sa tak postupne môže vrátiť život."

Alexander Vaško, prevádzkovateľ vodno‑lyžiarskeho vleku:„Už včera sme vlastne všetci chodili okolo tej vody a sme sa nestačili diviť."

Dušan Tokarčík: „Hygienici dnes odobrali vzorky vody. Je možné, že kúpaniu dajú už čoskoro zelenú a spokojný je aj profesor Maršálek."

Blahoslav Maršálek: „Teraz je spokojnosť, ale príroda je silná a mali by sme byť k nej pokorní a očakávať, že je určite silnejší bojovník než my."

Dušan Tokarčík: „Aj preto sa do tejto lokality vráti aspoň trikrát, aby siniciam zasadil definitívnu ranu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
biologické vedy, poľnohospodárske vedy, lesníctvo a rybárstvo

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač