Bratislavská župa na výstave EXPO 2015 predstavila to najlepšie

27. 07. 2015

Bratislavský samosprávny kraj predstavuje v talianskom Miláne na medzinárodnej výstave EXPO 2015 prácu špičkových vedcov, unikátne vodné zdroje, nenapodobiteľné chute a vône vín či prírodné unikáty regiónu. Župu reprezentuje svojim stánkom aj Krajská organizácia cestovného ruchu Bratislava Region Tourism.

Bratislavská župa na EXPO 2015

„Bratislavská župa počas svojho týždňa na výstave Expo 2015 vytvorila priestor aj pre ľudí, ktorí s BSK spolupracujú v rámci Inovačnej stratégie, ktorá prepája všetky úrovne vzdelávania. Výsledky a objavy ich práce sú natoľko unikátne, že si zaslúžia, aby ich mohli predstaviť návštevníkom najväčšej svetovej výstavy,“ povedala počas bratislavského župného týždňa na výstave EXPO 2015 predsedníčka Komisie európskych záležitostí, regionálnej spolupráce a cestovného ruchu Tatiana Mikušová. 

Prezentácia Bratislavského samosprávneho kraja v talianskom Miláne trvala do nedele 12. júla 2015. Krajská organizácia cestovného ruchu Bratislava Region Tourism priblížila návštevníkom región prostredníctvom vnemového baru. Turisti tak mohli prostredníctvom 4 zmyslov objavovať bratislavský región. Spoznali charakteristické vône malokarpatských vín, vypočujú si spev vtákov hniezdiacich v území, hmatom okúsia kôru stromov a zrakom môžu vnímať fascinujúci príbeh vody Žitného ostrova. 

Okrem samotnej prezentácie krás a atraktivít Bratislavského samosprávneho kraja, zorganizovala župa na pôde slovenského pavilónu v Miláne seminár vedcov zo Slovenskej akadémie vied, Slovenskej technickej univerzity a spoločnosti Envirocare, na ktorej prezentovali svoje objavy vo vývoji a výrobe bioplastov a biopolymérov. Prednášku prof. Pavla Alexyho a jeho kolegov Kataríny Müllerovej a Miroslava Galamboša si spolu s ďalšími prišiel vypočuť aj Harald Bleier z dolnorakúskej inovačnej agentúry Ecoplus. 

Cyklus seminárov pokračoval príspevkom Lenky Halásovej z Vodárenského múzea Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Ten predstavil kraj ako najväčšiu stredoeurópsku zásobáreň pitnej vody. Blok prednášok uzavrel seminár o tradičných ale aj o novo‑vyšľachtených odrodách vína, ktoré sú typické pre malokarpatský región. Prednášku Edity Ďurčovej a následnej ochutnávky, ktorú hosťom doplnila o odborný výklad spolu s predsedom Združenia Malokarpatská vínna cesta Milanom Pavelkom, si nenechal ujsť ani Bruno Pasquino, generálny komisár Expo Miláno 2015 či generálny sekretár Columbie Juan Pablo Cavelier. 

Zdroj a fotozdroj:

Bratislavský samosprávny kraj

(MI)

Kľúčové slová:
výstavy, popularizácia vedy a techniky

Tlač