Encefalitída z jedla

21. 07. 2015

Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, ktoré napáda mozog. Spôsobuje poruchy pamäti, závraty či depresie. Už z názvu je jasné, že ju šíria kliešte. Málokto ale vie, že ju môžete dostať aj bez toho, aby vás kliešť  uštipol.(19. 7. 2015; Televízna stanica Markíza)

logo Televízie Markíza(19 . 7. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 21/27; Marián Ujházy, Zuzana Tiňová /Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Pozor na ovčie a kozie mlieko, či syry."

Patrik Švajda, moderátor: „Možno o tom ani neviete, ale aj z nich môžete dostať nebezpečnú kliešťovú encefalitídu."

Zlatica Puškárová: „Prípadov nákazy z potravín pribúda a úrady ich hlásia aj tento rok."

Zuzana Tiňová, redaktorka: „Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, ktoré napáda mozog. Spôsobuje poruchy pamäti, závraty, či depresie. Už z názvu je jasné, že ju šíria kliešte. Málokto ale vie, že ju môžete dostať aj bez toho, aby vás uštipol."

Branislav Peško, Parazitologický ústav SAV: „Je tu ešte aj riziko získať kliešťovú encefalitídu po konzumácii neprevareného kozieho, alebo ovčieho mlieka."

Zuzana Tiňová: „Stačí, aby nakazený kliešť uštipol zviera. Ovca, či koza je asi sedem dní infekčná. Ak ju práve v tomto čase podoja, vírus sa môže rozšíriť. Len pre porovnanie, minulý rok sa z nepasterizovaného mlieka alebo syru nakazilo jedenásť ľudí, tento rok za prvých šesť mesiacov úrady hlásia už deväť."

Diana Ganajová, lekárka: „Prvé štádium je nejaké ľahké a podobné chrípke, a následne na to sa cítite úplne dobre, a potom vlastne príde to vážne štádium, kedy je postihnutý mozog."

Zuzana Tiňová: „Práve v tomto období sú kliešte najaktívnejšie. V prírode je to jasné, treba sa dobre obliecť, chrániť repelentmi a po prechádzkach dobre prezrieť. Chovateľov zvierat, salaše, či predajcov zas kontrolujú úrady."

Branislav Peško: „Každý výrobok by mal mať na svojom obale napísané, že či je vyrobený z pasterizovaného, alebo nepasterizovaného mlieka. Ale výrobky kúpené u neznámeho výrobcu okolo ciest, kde nie je to jednoznačne označené, môže to byť aj riskantné."

Zuzana Tiňová: „Počet prípadov nákazy na Slovensku stúpa najmä v Žilinskom kraji, pozor si však treba dávať všade."

Publikované z monitioringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač