Komáre, ktoré prenášajú maláriu

23. 07. 2015

Na Slovensku sa za posledných sto rokov zvýšila priemerná teplota asi o dva stupne. To prinieslo nielen horúce letné dni a noci, ale odborníci za posledné dve desaťročia v Európe zaznamenali asi dvadsať nových druhov patogénov. Aktuálna je nová parazitárna choroba, ktorá sa volá dirofilarióza.

(21.07.2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 20/26; Alexandra Kepazová / Lucia Barmošová, Ján Mečiar)

Lucia Barmošová, moderátorka: „Na Slovensku sa za ostatných sto rokov vraj zvýšila priemerná teplota asi o dva stupne. A to prinieslo nielen horúce letné dni a noci."

Ján Mečiar, moderátor: „Nám to možno občas lezie na nervy, ale všakovakým hmyzom to robí vyložene dobre. A to aj takým, ktoré tu donedávna nemohli poletovať a otravovať nám život."

Lucia Barmošová: „Odborníci preto stále rozširujú zoznam nových nevítaných spoločníkov Slovákov. Tak sa pozrime na tie potvorky."

Alexandra Kepazová, redaktorka: „Predstavte si, že sedíte s priateľmi na terase, a tu zrazu pavúk. Nie ten neškodný záchodový pavúčik, ale čierna vdova."

Ing. Zbyšek Šustek, CSc., Ústav zoológie SAV: „Tá sa môže šíriť len kráčaním po zemi, čiže môže ju sem introdukovať človek zámerne."

Alexandra Kepazová: „Tá sem teda našťastie môže prísť len po svojich, takže tej sa obávať zatiaľ nemusíme. Podľa odborníkov sú tu už ale zabývané iné druhy hmyzu, ktoré predstavujú reálnu hrozbu už dnes."

Prof. MUDr. Peter Pružinec, oddelenie klinickej imunológie a alergológie: „Je hrozba ázijských dvoch nových druhov komárov, jeden tigrí a nejaký japonský komár, ktorí na rozdiel od tých našich môžu priniesť aj niektoré exotické ochorenia."

MVDr. Branislav Peťko, Parazitologický ústav SAV Košice (telefonát): „Skutočne za posledných možno dvadsať rokov sa v Európe zaznamenalo asi dvadsať nových druhov patogénov. Aktuálna je nová parazitárna choroba hlavne u psov, volá sa dirofilarióza."

Alexandra Kepazová: „Najčastejšie sa prejavuje v podobe kožných uzlíkov, ktoré treba chirurgicky odstrániť. A čo je nepríjemné, prenáša sa aj zo zvieraťa na človeka."

Násir Jalili, Mikrobiologický ústav LF UK: „Už máme niekoľko ľudských prípadov."

MVDr. Branislav Peťko: „Na južnom Slovensku u psov, ktorí sú ubytovaní v úvodzovkách vonku, tak je tam až päťdesiat‑šesťdesiat percentná pozitivita."

Alexandra Kepazová: „Okrem prenášača dirofilariózy v našich zemepisných šírkach zaznamenali aj ďalšieho narušiteľa."

Násir Jalili: „Máme Anopheles, ktoré prenášajú maláriu, ale chýba tu zdroj nákazy, to znamená, že chorý človek."

Alexandra Kepazová: „V súčasnosti žije na Slovensku približne dvadsaťtritisíc druhov hmyzu. A vyzerá to tak, že do zoznamu sa okrem komárov tlačia aj iné nové druhy."

MVDr. Branislav Peťko: „Podobná situácia je u kliešťov, kde sme zaznamenali z nich na Slovensku patogény, ktoré sú bežné niekde v Stredomorí."

Alexandra Kepazová: „Hoci podľa odborníkov nie je situácia taká kritická, ako sa na prvé počutie zdá, pravdou je, že hmyz treba v súčasnosti sledovať."

Násir Jalili: My každopádne musíme byť pripravení na inváziu, alebo na prítomnosť aj takýchto exotických chorôb. Myslím si, že na to máme potenciál, máme tu odborníkov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(AO)

Fotozdroj: Noviny TV JOJ
kliknutím na fotografie získate ich plnú veľkosť

Kľúčové slová:
biologické vedy, zdravotné vedy, veterinárske vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač