Liek na rakovinu

31. 07. 2015

Rakovina ročne zabije milióny ľudí na celom svete, no napriek tomu na ňu dodnes nemáme liek. Podľa medicínskeho servera Health Discovery verí takmer päťdesiat percent populácie tomu, že liek na rakovinu už vynašli. Rozhovor s prof. RNDr. Silviou Pastorekovou, DrSc., vedúcou Virologického ústavu SAV.

(28.07.2015; Televízna stanica Markíza; Reflex; 17:25; por. 1/6; Mia Kurucová / Viktor Vincze)

Viktor Vincze, moderátor: „Rakovina. Ročne zabije milióny ľudí na celom svete, no napriek tomu na ňu dodnes nemáme liek. Alebo áno? Okolo najzákernejšej choroby sa totiž krúti množstvo šialených konšpiračných teórií. Podľa jednej z nich už liek na rakovinu existuje roky, len ho pred nami farmafirmy ukrývajú, aby im neklesli zisky. Môže to byť pravda?"

Mia Kurucová, redaktorka: „Ak zadáte do vyhľadávača na internete spojenie ‑ liek na rakovinu ‑ dočítate sa, že už bol vynájdený, ako sa volá a aj to, koľko stojí. Prípadne zistíte, že liek na jednu z najzákernejších chorôb vám rastie priamo pod nosom. Podľa medicínskeho servera Health Discovery verí takmer päťdesiat percent populácie tomu, že liek na rakovinu už vynašli. Farmaceutické firmy ho vraj nechcú sprístupniť verejnosti, lebo by prišli o zisky z iných liekov. Koho iného sa spýtať na lieky, ak nie človeka, ktorý skúma nádory a rakovinové bunky celý svoj život?"

prof. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc., vedúca Virologického ústavu SAV: „Tak, výskumu, onkologickému výskumu sa venujem už viac než dvadsať rokov."

Mia Kurucová: „Keď sa spýtate, v čom spočíva jej práca, je možné, že bežný smrteľník tomu nebude rozumieť. Profesorku Pastorekovú a jej manžela však pozná celá medicínska a výskumná obec na svete. Objavili niečo mimoriadne."

prof. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc.: „Bielkovina CA9, ktorú sme my objavili, je typickým znakom nádorových buniek a na zdravých bunkách sa takmer vôbec nenachádza. To nám potom umožnilo hľadať, prečo tam tá bielkovina na povrchu je, čo to znamená, či súvisí nejako s nádormi, s ich vlastnosťami, povedzme s predpoveďou liečby alebo s inými javmi."

Mia Kurucová: „Hoci dnes už existuje množstvo nových metód a postupov, ako liečiť rakovinu od nádorových vakcín až po génovú terapiu, je podľa lekárov aj vedcov naivné dúfať, že tu raz bude jedna prevratná metóda, ktorá nádorové ochorenie vylieči."

prof. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc.: „Rakovina nie je jedna choroba s jednou tvárou s jedným prejavom a nefunguje alebo neprejavuje sa rovnako u každého človeka. Máme množstvo druhov rakoviny a navyše aj keď sa jedná o jeden typ rakoviny, tak u rôznych ľudí má rôzny prejav, rôznym spôsobom reaguje na liečbu."

Mia Kurucová: „Zo zahraničia pravidelne prichádzajú správy, že rakovina sa dá účinnejšie liečiť ako doteraz. Naposledy lekári skúsili imunoterapiu."

Muž: „Imunitný systém sme u pacientok naštartovali natoľko, že dokáže vystopovať nádor, nech je kdekoľvek. Jeho bunky potom pomaly imunita zabíja bez toho, aby poškodila zdravé bunky v okolí nádoru."

Mia Kurucová: „Boli to dva lieky, ktorých cena je zatiaľ veľmi vysoká. Experimentálnu liečbu skúsili aj tieto dve ženy."

Žena: „Za pol roka sa mi melanóm zmenšil z deviatich na štyri milimetre. Mala som aj nález na pľúcach. Aj ten ale postupne mizne."

Žena: „V roku 2012 mi dávali lekári šesť mesiacov života. A to mám dve malé deti. Dnes už myslím pozitívne. Stále som tu a stále mám nádej."

Mia Kurucová: „Na výskum rakoviny idú ročne miliardy eur."

prof. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc.: „Napríklad tento prístroj za nami, ktorý je určený na to, aby sme dokázali pestovať nádorové bunky s rôznou hladinou kyslíka a simulovať podmienky v nádore, tak takýto prístroj môže stáť podľa zložitosti okolo päťstotisíc eur napríklad. Ja hlavne vnímam to, že vývoj lieku je veľmi zložitá záležitosť. Nielen z hľadiska poznatkov, ale samotný vývoj a testovanie lieku trvá veľmi dlhý čas."

Mia Kurucová: „Našli sme na internete niekoľko ľudí, ktorí tvrdia, že o lieku na rakovinu vedia. Dali sme im priestor, aby povedali viac. Nikto však o to neprejavil záujem. Podľa zverejnenej štúdie zomrie ročne na Slovensku na rôzne druhy rakoviny v priemere takmer sedemtisíc mužov a približne päťtisíc žien. To znamená, že rakovina má denne zhruba tridsaťdva obetí."

prof. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc.: Včasné odhalenie nádorovej choroby je úplne najväčšou zábezpekou úspechu pri liečbe. Že to skutočne platí, aj keď hovorím, veľa ľudí to považuje za také klišé, že sa to teda často hovorí, ale je to naozaj pravda."

Publikované z monitioringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(AO)

Foto: Televízna stanica Markíza
Kliknutím na fotografie získate plnú veľkosť

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač