Málo informované Slovenky

21. 07. 2015

Tri štvrtiny slovenských dievčat vo veku od pätnásť do dvadsaťpäť rokov nevie odpovedať na otázky, ako napríklad význam hormonálnej antikoncepcie, či funkcia ženských pohlavných orgánov. Takéto sú výsledky Slovenskej gynekologicko‑pôrodníckej spoločnosti na vzorke tisíc tristoštrnásť opýtaných. Viac v rozhovore s prof. MUDr. Miroslavom Borovským, CSc., hlavným odborníkom MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo a doc. PhDr. Gabrielom Bianchi, CSc., riaditeľom Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

 

(14.07.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 20/32; Henrieta Hajtová / Patrik Švajda, Zlatica Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Nevedia základné fakty o svojom tele ‑ to je výsledok prieskumu medzi mladými Slovenkami."

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Nad ich nevedomosťou krútia hlavou gynekológovia. A nás zaujímal dôvod."

Henrieta Hajtová, redaktorka: „Dvadsiate prvé storočie, informačný vek. A tri štvrtiny slovenských dievčat vo veku od pätnásť do dvadsaťpäť rokov nevie odpovedať na otázky, ako napríklad význam hormonálnej antikoncepcie, či funkcia ženských pohlavných orgánov. Takéto sú výsledky Slovenskej gynekologicko‑pôrodníckej spoločnosti na vzorke tisíc tristoštrnásť opýtaných."

Prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc., hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo: „My vôbec tomu nerozumieme, pretože vieme, že naše ženy sú sčítané, inteligentné, rozumejú svojmu zdraviu."

Henrieta Hajtová: „Prax, zdá sa, ale zvládajú lepšie ako teóriu. Počet neželaných tehotenstiev maloletých podľa odborníka stúpa."

Počet pôrodov:

       vek                  2010     2011     2012     2013     2014

do 15 vrátane          34         35        36         24         34

do 18 vrátane          658       511       399       425       446

 

Henrieta Hajtová: „Žeby nedostatočná prevencia? Sexuálna výchova sa u nás v porovnaní s ostatnými vyspelými krajinami stále nachádza za dverami trinástej komnaty."

Sexuálna výchova sa vyučuje:

Francúzsko  1973

Holandsko   1980

Nemecko     1970

Švajčiarsko  1923

 

Doc. PhDr. Gabriel Bianchi, CSc., riaditeľ Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV: „Hlavne tie deti a mladí ľudia sa v tom veľmi ťažko môžu zorientovať. Rodičia im často nevedia poradiť na väčšinu veľmi zložitých tém, ako je rozhodnutie sa pre intímny život. Riešia to potom medzi sebou na internete. Jeden nekompetentný sa učí od druhého nekompetentného, alebo tretej nekompetentnej, hej?"

Henrieta Hajtová: „A potom tápu v otázkach týkajúcich sa antikoncepcie, estrogénov, veria mýtom a babským receptom. Jediné pozitívum je možno fakt, že z roka na rok klesajú potraty."

Interrupcie na Slovensku:

2011            16 885

2012            16 392

2013            16 362

 

Henrieta Hajtová: „Klesajúci počet interrupcií však podľa odborníkov ešte nie je žiadna výhra. To, že ju dievčatá neabsolvujú na Slovensku, ešte neznamená, že za ňou nechodia do zahraničia."

Prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc.: „Nemáme na to dôkazy, ani to nikto nevyšetroval, nakoľko, viete, v dobe internetu nie je problém si takú tabletku kúpiť, nie je problém ísť k susedom do Rakúska. Naozaj tváriť sa, že Slovensko je uzavretá krajina, je hlúposť."

Henrieta Hajtová: „Potratová tabletka, ktorá ukončí tehotnosť bez invazívneho zásahu, je legálna napríklad v susednom Česku, alebo Rakúsku. U nás sa s ňou v najbližšej budúcnosti nepočíta."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(AO)

Foto: Televízne noviny, TV Markíza

Kľúčové slová:
zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač