Na Slovensko prichádzajú vedci zo špičkových zahraničných univerzít

24. 07. 2015

V slovenskej vede ide o historickú udalosť. Slovenská akadémia vied si kúpila špičkových vedcov zo zahraničia. Po prvýkrát mozgy nevyvážame, ale privážame. Celkovo prichádza 19 vedcov zo špičkových zahraničných univerzít, z toho je 13 Slovákov. 

 Televízna stanica Markíza_logo(22. 07. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 6/32; Rado Igaz, Jaroslav Zápala)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Slovenská akadémia vied si kúpila špičkových vedcov zo zahraničia. Tak toto nie je žiadna fikcia. Za poriadne peniaze k nám prichádzajú výskumníci z Nemecka, Ameriky, či Indie. Zárobky pritom budú mať oveľa lepšie, ako naši vedci."

Rado Igaz, redaktor: „Toto je doktor Prajapati. Zaoberá sa jadrovou fyzikou. V Indii, kde doteraz pôsobil, je niečo ako vedecká celebrita."

Pareshkumar Manharbhai Prajapati, vedec: „Keď som sa rozhodol odísť na Slovensko, písali o tom v indických novinách."

Rado Igaz: „Aj doktor Prajapati podľahol ponuke zo Slovenska a na tri roky sa upísal našej akadémii vied."

Pareshkumar Manharbhai Prajapati: „V Indii mám veľmi dobrý plat, ale na Slovensku som ho dostal tiež, navyše vo výborných podmienkach môžem pracovať na vlastnom projekte."

Rado Igaz: „V slovenskej vede ide o historickú udalosť. Po prvýkrát totiž mozgy nevyvážame, ale privážame. Celkovo prichádza devätnásť vedcov zo špičkových zahraničných univerzít, z toho trinásť je Slovákov."

Filip Rázga, vedec: „No hlavný dôvod, ja som sa vždy chcel vrátiť."

Rado Igaz: „Napríklad Filip Rázga prichádza z českej Masarykovej univerzity, aby pomohol pri výskume leukémie."

Filip Rázga: „Zlepšiť alebo posunúť, prosto, tú vedu na Slovensku nejakým spôsobom, o ktorom som presvedčený, že je správny."

Rado Igaz: „Andrea Bábelová zase dlhé roky pôsobila na univerzite v nemeckom Frankfurte nad Mohanom. U nás bude skúmať bunky obličiek."

Andrea Bábelová, výskumníčka: „Rozdiel Slovenska oproti Nemecku je ten, že napríklad už v televízii chodia reklamy na to, že medicína budúcnosti je v podstate výskum a veda. Pretože je to tak. Nič nové nepríde, keď sa nič nové neskúma."

Rado Igaz: „Ako je však možné, že kým naši vedci bojujú o každé euro, môže Slovensko zrazu zaplatiť týchto devätnásť vedcov zo špičkových zahraničných univerzít? Tu je vysvetlenie. Šesťdesiat percent nákladov hradí Slovensko. Štyridsať percent ide z eurofondov."

Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied: „Aj to vytvára istú nerovnováhu v kolektívoch, pretože štipendisti sú platení lepšie ako domáci vedeckí pracovníci."

Rado Igaz: „Akadémia vied však zároveň od vedcov zo zahraničia veľa očakáva. Majú sa stať vodcami a zvýšiť konkurenciu." 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač