Návrat odborníkov

27. 07. 2015

Spolu 3 milióny eur za návrat na Slovensko. To ponúka vláda úspešným Slovákom, ktorí sa vrátia domov zo zahraničia. Mnohí mladí absolventi prestížnych univerzít totiž za hranicami zostávajú aj so svojimi vedomosťami. Projekt SASPRO už má za sebou prvé reakcie, a to nielen pozitívne.

logo Televízie TA 3(26. 7. 2015; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 5/15; Ľuba Oravová a Katrin Lengyelová, Jozef Dúbravský)

Katrin Lengyelová, moderátorka: „Spolu 3 milióny eur za návrat na Slovensko. To ponúka vláda úspešným Slovákom, ktorí sa vrátia domov zo zahraničia. Mnohí mladí absolventi prestížnych univerzít totiž za hranicami zostávajú aj so svojimi vedomosťami. Projekt už má za sebou prvé reakcie, a to nielen pozitívne."

Ľuba Oravová, redaktorka: „Michaela Musilová, 26‑ročná astrobiologička z Bratislavy. Má za sebou skutočne bohaté skúsenosti. Vyštudovala niekoľko prestížnych škôl v zahraničí. Pracovala pre Americkú vesmírnu agentúru a ako jediná Slovenska prežila simulovaný pobyt na Marse. Na reálnej planéte je momentálne robot Curiosity, na ktorom je Michaelin podpis. To bola odmena za jej výskumy od agentúry NASA."

Michaela Musilová, astrobiologička: „Minulý rok som išla na marťanskú výskumnú stanicu v USA, kde som pár týždňov pôsobila ako marsonátka, teda taká analogická astronautka, a tam som reprezentovala aj Slovensko, aj SOSA, a podporená ministerstvom školstva mohla som vlastne robiť priamo výskum ako keby v marťanských podmienkach."

Ľuba Oravová: „Pri výskumoch vedkyňa nezabúda na Slovensko. S mladými vedcami, ktorí chystajú vypustenie prvej slovenskej družice do vesmíru, pracuje na projekte Astrobiolabu."

Michaela Musilová: „Centrum excelentnosti, kde by sa robil astrobiologický a rôzny iný vesmírny výskum. Takže to teraz vlastne čakáme, ako to dopadlo, a podľa toho či dostaneme ten grant, tak budeme toto môcť založiť a vlastne začať takýto výskum priamo na Slovensku."

Ľuba Oravová: „Akademikov – špecialistov a mladých odborníkov ako je Musilová, chce mať vláda doma. Ide ich finančne motivovať, aby sa z cudziny vrátili a aspoň rok tu pracovali. Okrem platu dostanú 10‑tisíc eur."

Juraj Draxler, (nominat Smeru‑SD), minister školstva: „Po podpise pracovnej zmluvy dostane 5‑tisíc eur a po jednom roku odpracovaní na Slovensku, dostane ďalších 5‑tisíc eur."

Ľuba Oravová: „Minister očakáva, že sa celkovo vráti asi 50 ľudí ročne. Z akademickej pôdy sa ozývajú pochybnosti. 10‑tisícová motivácia nie je dostatočná."

Viktor Smieško, Rada vysokých škôl: „Pomohlo by to zlepšiť prostredie pracovné, to znamená, že kvalitnejšie vybavenie laboratórií."

Juraj Draxler: „Pre nás je dôležité, aby sme odchytili ľudí, ktorí sa z iných dôvodov chcú vrátiť do Slovenskej republiky, nie primárne finančných, častokrát sú to rodinné dôvody, chcú sa vrátiť do rodnej krajiny. A týchto chceme kompenzovať."

Ľuba Oravová: „Okrem mladých chce vláda finančne motivovať aj profesionálov, ktorí v zahraničí šéfujú aspoň desať rokov. Michaela Musilová tento krok víta, očakáva však ďalšie."

Michaela Musilová: „Práveže by bolo omnoho lepšie zabehnúť nejaký grantový program, ktorý by podporoval samotný vedecký výskum na Slovensku na dlhú dobu, povedzme, päť rokov alebo viac."

Ľuba Oravová: „Presné detaily a podmienky tohto projektu ministerstvo ešte dolaďuje. Prvé žiadosti o získanie podpory by mohli byť koncom leta. Ľuba Oravová, TA 3."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI)

SAV získala vedcov zo zahraničia
Vedci zo zahraničia budú pracovať v SAV
SAV sa snaží prilákať výnimočných vedcov zo zahraničia
Za návrat odborníkov zo zahraničia chce vláda ročne zaplatiť milión eur

Tlač