Nitriansky hrad ako hlavný zdroj turizmu mesta Nitra

22. 07. 2015

Zlepšenie turistickej infraštruktúry a sprístupnenie národnej kultúrnej pamiatky Nitriansky hrad, taký je cieľ činností, ktoré sa realizujú v rámci programu Ochrana a revitalizácia európskeho kultúrneho dedičstva. Viac informácií poskytli verejnosti predstavitelia mesta a diecézy na konferencii, ako aj riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre, na ktorej sa zúčastnila aj redaktorka Monika Ujlacká.

logo Rozhlasová stanica Lumen(18. 07. 2015; Rozhlasová stanica Lumen; Infolumen; 17:30; por. 4/22; Monika Ujlacká/Monika Majerová)

Monika Majerová, moderátorka: „Zlepšenie turistickej infraštruktúry a sprístupnenie národnej kultúrnej pamiatky Nitriansky hrad, taký je cieľ činností, ktoré sa realizujú v rámci programu Ochrana a revitalizácia európskeho kultúrneho dedičstva. Viac informácií poskytli verejnosti predstavitelia mesta a diecézy na konferencii, na ktorej sa zúčastnila aj redaktorka Monika Ujlacká."

Monika Ujlacká, redaktorka: „Hlavnou témou konferencie bol Nitriansky hrad ako hlavný zdroj turizmu mesta Nitra. Za posledné roky sa turizmus v Nitre podstatne zvýšil aj vďaka obnove niekoľkých historických skvostov nachádzajúcich sa v areáli hradu. Hovorí viceprimátor Nitry Ján Vančo."

Ján Vančo, viceprimátor Nitry: „My sa snažíme, aby sme využili tieto čísla turistov, ktorí prichádzajú nielen zo Slovenska, ale aj teda zo zahraničia, aby sme ich tu prinútili formou absolvovania určitých turistických balíčkov zotrvať minimálne jednu noc."

Monika Ujlacká: „K staronovým turistickým lákadlám pribudnú do budúceho roka ďalšie, medzi nimi informačné stredisko, reštaurácia, hradná pivnica, expozícia na vež Baziliky sv. Emeráma a mnoho iných. Hovorí diecézny ekonóm Martin Štofko."

Martin Štofko, diecézny ekonóm: „Sľubujem si ani nie, že zvýšenú návštevnosť kvôli tomu, skôr väčšiu spokojnosť tých, ktorí tu tak či tak prídu a niektoré časti sprístupnenia hradu, tie by mohli aj zvýšiť návštevnosť, že to tu ľudí pritiahne."

Monika Ujlacká: „Projekt je realizovaný z Nórskych fondov, ktoré naň vyčlenili okolo 600 tisíc eur. Biskupstvo do projektu doteraz zainvestovalo okolo 200 tisíc eur. Konečné termíny prezradila Veronika Pleštinská, zástupkyňa neziskovej organizácie Castellum."

Veronika Pleštinská, zástupkyňa neziskovej organizácie Castellum: „Termín ukončenia projektu je stanovený na apríl 2016."

Monika Ujlacká: „Najväčším lákadlom pre milovníkov histórie však budú archeologické nálezy, ktoré sú v dnešnej dobe unikátne svojou historickou hodnotou. Riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Matej Ruttkay."

Matej Ruttkay, riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre: „Pozostatky románskej hradby, to znamená z toho najstaršieho murovaného opevnenia hradu. Ten pôdorys, ktorý ešte bol v dobe veľkomoravskej hradiskom."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač