Oblečenie s UV ochranou

23. 07. 2015

K opaľovacím krémom existuje už aj alternatíva – oblečenie s UV faktorom. Ide len o ďalší šikovný marketingový ťah, alebo nás naozaj ochráni pred škodlivými slnečnými lúčmi?

logo Televízie Markíza
(17. 07. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 25/33; Miroslava Ondrejčíková a Patrik Švajda, Zlatica Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Už aj alergici na opaľovacie krémy môžu ísť na slnko a nemusia sa báť, že sa spália."

Zlatica Puškárová, moderátorka: „K opaľovacím krémom existuje už aj alternatíva – oblečenie s UV faktorom."

Miroslava Ondrejčíková, redaktorka: „Ide len o ďalší šikovný marketingový ťah, alebo nás naozaj ochráni pred škodlivými slnečnými lúčmi? Na trhu sa objavili plavky, ale aj iné oblečenie s UV faktorom."

(začiatok ankety)

Opýtaný 1 (preklad z češtiny): „Tak môže, deje sa veľa vecí, o ktorých človek nevie."

Opýtaná 2 „Podľa mňa je to marketingový ťah. Neverím tomu."

(koniec ankety)

Jana Chudíková, dermatologička: „Je to špeciálne oblečenie z polyesterovej látky, ktorá obsahuje špeciálne pigmenty. Na rozdiel od fotoprotektívnych krémov chráni nás UV oblečenie proti celému spektru UVA a UVB žiareniu."

Miroslav Hein, Ústav merania SAV: „Každá látka, každá textília má svoj UV faktor, ktorý je závislý od hustoty tkania, farby a od toho, ako je látka natiahnutá."

Miroslava Ondrejčíková: „Oblečenie s UV faktorom je teda nahusto tkaná látka, čo privítajú najmä alergici a ľudia s citlivou pokožkou, ktorým krémy dráždia kožu. Nevýhodou je, že potrebujete mať zakryté celé telo. Rovnako, ako pri krémoch, si treba na týchto odevoch všímať takzvaný UPF faktor–vyjadruje intenzitu ochrany oblečenia pred slnečným žiarením."

Jana Chudíková: „Optimálnym faktorom je UPF od tridsať a vyššie."

Miroslava Ondrejčíková: „Mnohí z nás sa mylne domnievame, že nás pred nebezpečným UV žiarením ochráni práve obyčajná biela bavlna."

Jana Chudíková: „Bavlna patrí medzi najslabšie ochrany pred slnečným žiarením, zvlášť svetlá bavlna."

Miroslava Ondrejčíková: „Pretože je tkaná nariedko, a teda prejde cez ňu viac škodlivých lúčov. Menším spôsobom, ale predsa, nás chránia aj bežné odevy, majú faktor od šesť do desať. Najväčšiu ochranu pred škodlivými lúčmi poskytne syntetický materiál, ale aj tmavšie farebné oblečenia. V horúčavách je to však nepohodlnejšie."

bavlna          6‑10 UPF        nízka ochrana

syntetika       30+ UPF        vysoká ochrana

Miroslav Hein: „Čím tmavšia tkanina, tým viac absorbuje viditeľné a blízke infračervené žiarenie, a tým vlastne zvyšuje teplotu povrchu tejto tkaniny."


Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.  (prepis relácie)

(MI)

Tlač