Odkrývajú tajomstvá osady Šoldov

21. 07. 2015

Archeológovia už tretí týždeň skúmajú pod Tatrami zaniknutú osadu Šoldov, neďaleko Štrby.  Štrbania sa nazdávajú, že táto zaniknutá osada z 13. až 15. storočia súvisí s ich obcou, preto chcú poznať pravdu. Podľa jednej z legiend v osade žili ľudskí obri.  

Televízna stanica TA 3_logo(16. 07. 2015; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 12/19; Jozef Slivenský, Natália Fónod Babincová, Jozef Dúbravský)

Jozef Dúbravský, moderátor: „Pod Tatrami opäť pracujú archeológovia, už tretí týždeň skúmajú zaniknutú osadu Šoldov neďaleko Štrby. Je opradená tajomstvami a legendami, podľa jednej z nich žili v osade ľudskí obri."

Jozef Slivenský, reportér TA 3: „Prvýkrát prišli archeológovia skúmať zaniknutú osadu Šoldov už v roku 1951, našli zvyšky románskej architektúry, kamenný kríž momentálne vystavený v Bratislave a kostry ľudí, ktorých výška vraj presahovala dva metre. Odvtedy sa v okolí traduje, že tu kedysi žili obri."

Michal Sýkora, starosta Štrby: „Tak sa hovorí, že Šoldova vlastne pochádzame, tí vysokí chlapi, a tí sa potom rozišli do okolitých obcí."

Jozef Slivenský: „Štrbanom niečo hovorí, že táto zaniknutá osada z 13. až 15. storočia s ich obcou akosi súvisí. Chcú spoznať pravdu a robia pre to všetko."

Michal Pavelka, predseda miestneho odboru Matice Slovenskej: „Naozaj bolo by treba už dokázať, čo ten Šoldov, prečo tu stál, prečo zanikol, kde tí ľudia odišli, či aj niektoré rodiny, čo sú teraz v Štrbe, nemajú pôvod na Šoldove a podobné veci."

Michal Sýkora: „Sme vytvorili pracovné miesta, máme archeológov, máme chuť ďalej pokračovať v hľadaní a pátraní po našej histórii."

Jozef Slivenský: „Otázky Štrbanov pomáhajú zodpovedať archeológovia zo Slovenskej akadémie vied. Práve skúmajú kostol a susediaci cintorín."

Marián Soják, Archeologický ústav SAV: „V zásypových vrstvách sme našli množstvo keramického materiálu, klincov, železné nožíky, železná strelka do kuše, pracka."

Jozef Slivenský:  „Nuž a toto sú kostrové pozostatky, súčasní archeológovia zatiaľ nenašli žiadne, ktoré by svojou veľkosťou vybočovali z normálu."

Marián Soják: „Sú to bežné, štandardné dĺžky ľudských jedincov, tam majú okolo 150, 160 centimetrov výšku, muži o nejakých tých desať centimetrov viac. Toho roku sme odkryli aj malú kostričku dieťaťa, asi dvoj až trojročného."

Jozef Slivenský: „Tento prieskum bude trvať ešte dlho, už teraz je však zrejmé, že archeológovia majú v rukách a Štrbania v katastri veľký unikát."

Marián Soják: „Tá dedina mala niekoľko hektárov, čiže ja takúto rozsiahlu dedinu v rámci Slovenska snáď ani nepoznám."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač