Prečo je predseda Národnej rady SR druhý muž v štáte

08. 07. 2015

Slávnostné otvorenie 13. ročníka DUKTrinásty ročník populárnej Detskej Univerzity Komenského (DUK), ktorú do dnešného dňa absolvovalo už viac ako 4000 študentov, sa začal imatrikuláciou a prvou prednáškou v Aule UK. Na slávnostnej imatrikulácii nechýbal ani prvý prednášajúci – predseda Národnej rady SR Ing. Peter Pellegrini, ďalej minister školstva, vedy, výskumu a športu SR, Juraj Draxler, MA, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Ing. Pavol Frešo, starosta bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Mgr. Radoslav Števčík a samozrejme, predstavitelia UK a riaditeľ Divadla Aréna Mgr. art. Juraj Kukura.

Po slávnostnej imatrikulácii nových 345 študentov nasledovala prednáška Ing. Petra Pellegriniho s názvom: „Prečo je predseda Národnej rady SR druhý muž v štáte?“.

Študentom priblížil, že predseda parlamentu reprezentuje parlament ako inštitúciu parlamentnej demokracie, ľudí, ktorí boli zvolení vo voľbách. Bez tejto väčšiny v parlamente by nemohla fungovať ani vláda. „Prezident, predseda parlamentu a pán premiér sú traja najvyšší ústavní činitelia v krajine a je dôležité, aby medzi nimi bola dobrá nálada a spolupráca. Lebo len vtedy to môže fungovať. Každý musí mať nejakú moc v rukách a navzájom sa treba kontrolovať,“ vysvetlil P. Pellegrini. Po prednáške sa deti mohli ako vždy spýtať na to, čo ich zaujíma.

Bližšie informácie o prednáške i celom 13. ročníku Detskej Univerzity Komenského nájdete v septembrovom čísle časopisu UK  Naša univerzita.

Zdroj:

Univerzita Komenského v Bratislave

Foto: Vladimír Kuric

Uverejnila:MI

 

Kľúčové slová:
vysoké školy, popularizácia vedy a techniky

Tlač