Slovákov nahradia migranti

22. 07. 2015

Prognostici hovoria o imigrantoch, ako budúcnosti pre Slovensko. Lenže momentálne sa k nám valí lavína migrantov z Afriky. Otázne je, aký by oni mohli mať pre nás prínos.

logo Televízie Markíza(18. 07.  2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 5/29; Rado Igaz, Martina Kašiarová a Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Slovensko vymiera a starne a tak jedinou záchranou pre nás majú byť, počúvajte dobre, migranti zo zahraničia."

Patrik Švajda, moderátor: „Tvrdia to niektorí prognostici. Podľa nich je pracovná sila zo zahraničia jediný spôsob, ako vyriešiť demografický problém na Slovensku."

Rado Igaz, redaktor: „O dvadsať rokov nebude mať na Slovensku kto pracovať. Podľa vedcov je dôvod jasný. Starneme a vymierame."

Michal Vašečka, sociológ: „Osemdesiat percent obyvateľstva vlastne žije v mýtoch, ktoré im opakujú politici, že popudmi finančnými sa dá zvyšovať populácia."

Rado Igaz: „Podľa nich Slovensko bude mať v roku 2035 o vyše štyristopäťdesiattisíc ľudí menej v produktívnom veku. Pomôcť vraj môže iba prijímanie imigrantov."

Branislav Šprocha, prognostik Slovenskej akadémie vied: „Pre Slovensko by bolo veľmi, veľmi nevhodné, keby sa uzavrelo."

Rado Igaz: „Podľa prognóz najviac ľudí vo veku od dvadsať do šesťdesiatštyri rokov, teda v produktívnom veku bude v najbližších rokoch ubúdať na strednom Slovensku."

Martina Kašiarová, redaktorka: „A čo na to hovoria Stredoslováci? Pýtali sme sa priamo v srdci Slovenska v Banskej Bystrici."

(začiatok ankety)

Muž: „Oni sem neprídu, oni chodia tam do Bratislavy."

Žena: „Myslím, že tí, čo sem prídu, tak nebudú mať to vzdelanie, aby mohli nahradiť tú prácu tých Slovákov."

Muž: „Podľa mňa možno teraz hneď nie, ale časom by to možno možné aj bolo."

(koniec ankety)

Rado Igaz: „Na Slovensku dnes žije sedemdesiatšesťtisíc cudzincov. V priemere majú vyššie vzdelanie ako slovenská verejnosť."

Michal Vašečka: „Vlastne obyvatelia Slovenska by mali byť veľmi šťastní, akých migrantov na Slovensku majú, pretože tí sú naprosto jednoznačný prínosom ekonomickým."

Rado Igaz: „Prognostici hovoria o imigrantoch, ako budúcnosti pre Slovensko. Lenže momentálne sa k nám valí lavína migrantov z Afriky. Otázne je, aký by oni mohli mať pre nás prínos."

Martina Lubyová, riaditeľka Prognostického ústavu SAV: „My musíme s tými ľuďmi pracovať, aby sme ich nejakým spôsobom dokázali zapojiť do našej spoločnosti, aby boli užitoční."

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
sociálne vedy , sociálna a ekonomická geografia

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač