Úspech slovenských fyzikov na súťaži v Thajsku

09. 07. 2015

Nakhon Ratchasima, Thajsko, 5. 7. 2015:
Reprezentačnému tímu Slovenska na Medzinárodnom Turnaji mladých fyzikov, ktorý sa uskutočnil v dňoch 26. júna až 4. júla 2015 v meste Nakhon Ratchasima v Thajsku sa podaril mimoriadny úspech, keď v konkurencii 27 krajín zo štyroch kontinentov obsadil štvrté miesto v absolútnom poradí a získal strieborné medaily. Nadviazal tým na vynikajúci výsledok z roku 2014, keď skončil so zlatými medailami na druhom mieste. Víťazom súťaže sa opäť po roku stal Singapur, pred Slovenskom skončili ešte Poľsko a Čína, ktoré v roku 2014 skončili tesne za nami. 
Turnaj mladých fyzikov (TMF) je tímová súťaž pre stredoškolských študentov v riešení fyzikálnych problémov, ktorá ma za sebou 28-ročnú históriu. 5-členné družstvá riešia počas celého školského roka 17 vopred známych náročných a otvorených experimentálnych problémov, ktoré neskôr prezentujú a obhajujú pred inými družstvami a odbornou porotou. Reprezentáciu tvoria najlepší študenti, ktorí prešli regionálnymi a celoštátnym kolom súťaže a uspeli na výberovom sústredení. Slovensko sa TMF s podporou Ministerstva školstva SR zúčastňuje od jeho vzniku.

Silná pozícia Slovenska v súťaži sa potvrdila aj na diplomatickom poli, keď sa na zasadnutí organizačného výboru v dňoch 4. a 5. júla v meste Ayuthaya uskutočnila mimoriadna voľba prezidenta súťaže. Na miesto kandidovali štyria kandidáti, okrem nášho zástupcu doc. Martina Plescha aj delegáti z Ruska, Číny a Veľkej Británie. V tesných voľbách sa podarilo doc. Pleschovi zvíťaziť. Vo funkcii prezidenta nadviaže na svoje doterajšie 9-ročné pôsobenie vo funkcii generálneho tajomníka súťaže.  

Zľava: Ádám Urbán, Michal Hledík, Eduard Oravkin, Miroslav Gašpárek, Natália Ružičková, Martin Murín, Martin Plesch, František Kundracik a Zuzana Cocuľová

Slovenská delegácia:
Zľava: Ádám Urbán, Michal Hledík, Eduard Oravkin, Miroslav Gašpárek, Natália Ružičková,
Martin Murín, Martin Plesch, František Kundracik a Zuzana Cocuľová

Na výbere a príprave reprezentačného tímu sa z FMFI významne podieľali študenti Michal Hledík (2. ročník Fyzika) a Matej Badín (1. ročník Fyzika) a tiež doc. František Kundracik (KEF).

Zdroj:
doc. RNDr. František Kundracik, CSc.
Katedra experimentálnej fyziky FMFI UK

Uverejnila:MI

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, súťaže

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač