Modrý mesiac

03. 08. 2015

Termín modrý mesiac sa používa, keď nastane druhý spln v jednom kalendárnom mesiaci. Prvý spln bol druhého júla a druhý tridsiateho prvého. Tento jav sa  opakuje približne raz za tri roky. Marek Husárik, Astronomický ústav SAV, Tatranská Lomnica v rozhovore pre Televíziu Markíza.

logo Televízie Markíza(31. 7. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 31/32; Marek Vnenčák a Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Na prvé počutie to znie ako senzácia. Modrý mesiac."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Táto astronomická zvláštnosť sa viaže k dnešnému dátumu, no ak oblohu sledovať nebudete, o nič vlastne neprídete."

Jaroslav Zápala: „Len zajtra ráno niektorí vstanú dolámaní a nie práve s najlepšou náladou."

Marek Vnenčák, redaktor: „Modrý mesiac. Spomínajú ho v niekoľkých skladbách a dnes o ňom v úvodzovkách básnia aj astronómovia."

Marek Husárik, Astronomický ústav SAV, Tatranská Lomnica: „Tento termín modrý mesiac sa používa, keď nastane druhý spln v jednom kalendárnom mesiaci. Prvý spln bol druhého júla a teraz je tridsiateho prvého."

Marek Vnenčák: „Keď v noci vyjdeme von, budeme za mesačného svitu vyzerať ako šmolkovia? Odpoveď je jasná a stručná. Žiadna revolúcia na oblohe nehrozí."

Marek Husárik: „Mesiac určite farbu nezmení, bude stále taký, ako býva."

Marek Vnenčák: „Bolesti hlavy, búšenie srdca, či malátnosť. Ak vás čosi z toho potrápi, súvisieť to môže práve s tým, čo sa deje na oblohe."

Peter Marko, všeobecný lekár pre dospelých: „Citlivejší ľudia počas splnu Mesiaca môžu byť podráždenejší, spánok je kratší, plytký a mesiac cítime aj vtedy, keď ho nevidíme."

Marek Vnenčák: „Tým senzitívnejším tak veľmi nepomôžu ani zatiahnuté žalúzie či závesy."

Peter Marko: „Boli robené pokusy na dobrovoľníkoch, ktorí boli uzatvorení v miestnosti bez toho, že by vedeli, či je spln mesiaca. Dlhšia doba je pokým zaspia a skôr sa prebúdzali."

Marek Vnenčák: „Ak sa niečo deje iba málokedy, hovoríme, že sa to stáva raz za uhorský rok. V angličtine vyjadrujú rovnakú myšlienku touto vetou – doslova raz za modrý mesiac (Once in a Blue Moon)."

Marek Husárik: „Je to dá sa povedať iba jednoduché, také poetické vyjadrenie niečoho výnimočného, vzácneho."

Marek Vnenčák: „A platí to aj pre tento jav. Opakuje sa približne raz za tri roky."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač