Popáleniny pre horúčavy

13. 08. 2015

Mnohí z nás v letných horúčavách zabúdajú na dôležitú vec, a síce na to, že mnohé predmety sa na slnku dokážu zohriať až tak, že môžu spôsobiť popáleniny. Reportáž TV JOJ ako to vyzerá v týchto dňoch a vyjadrenia odborníkov.

(11.08.2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 8/24; Barbora Jánošová / Lucia Barmošová, Ľuboš Sarnovský)

Lucia Barmošová, moderátorka: „Mnohí z nás v týchto horúčavách zabúdajú na dôležitú vec, a síce mnohé predmety sa na slnku dokážu zohriať až tak, že môžu spôsobiť dokonca popáleniny."

Ľuboš Sarnovský, moderátor: „Naša kolegyňa Dana Strculová takto prišla k pľuzgieru na prste, a pritom si šla iba vybrať peniaze z bankomatu. Stačil iba sekundový dotyk."

Dana Strculová: „To kým sa človeku naozaj nestane, tak si ani neuvedomí, že je to vôbec možné."

Barbora Jánošová, redaktorka: „To, čo vidíte, nie je pľuzgier od horúceho plechu na pečenie, ale od slnkom rozohriateho bankomatu."

Dana Strculová: „Normálne som vkladala kartu dovnútra, oprela som sa o ten kov. Tak ma to zabolelo... Kým som prišla domov, mala som takýto pľuzgier."

Barbora Jánošová: „Danka včera týmto záberom varovala divákov priamo vo vysielaní a podľa zdravotníkov toto nie je nič ojedinelé."

Petra Stano Maťašovská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava: „Naozaj sa to deje. Ľudia sa napríklad popália v aute o kapotu, alebo o sedadlo, volant."

Jozef Minár, zástupca hovorcu Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR: „Kovové lavičky, detské preliezky, ktoré sú rozpálené, alebo bosí idete po asfaltovom chodníku. Pokiaľ by sme zaspali na slnku s nejakou retiazkou, kovovým medailónom, ktorý sa nám rozpáli, tak môže nám spôsobiť nejaké to poškodenie kožného krytu."

Barbora Jánošová: „Ako horúce môžu byť predmety na priamom slnku počas obeda? To sme sa rozhodli odmerať dnes na obed v areáli Slovenskej akadémie vied, aj na tomto ihrisku."

Odborník: „65,5"
Redaktorka: „69"

Opýtaná 1: „Áno, zvyknú byť horúce."

Barbora Jánošová: „Tu vidíte, že volant má len štyridsaťpäť stupňov, ale sedadlo až päťdesiatdeväť stupňov Celzia. Približne toľko, čo táto lavička. Povrch šmýkačky nebolo možné zmerať presne, ale na dotyk boli tieto plochy najhorúcejšie."

Odborník: „62,5"

Opýtaná 2: „Vždycky pred tým, ako ideme na väčšinou kovový povrch, alebo čierny, tak položíme ruku a povieme, že horúce, nemôže."

Barbora Jánošová: „To, ako rýchlo naberú vysokú teplotu, ale aj to, ako rýchlo dokážu preniesť teplo pri dotyku na vašu dlaň, závisí od tepelných vlastností konkrétneho materiálu."

Ing. Vlastimil Boháč, CSc., laboratórium pre výskum tepelných vlastností materiálov, Fyzikálny ústav SAV: „Zo slnka tou energiou tisíc watt na meter štvorcový zohrejeme železo na teplotu o jeden stupeň približne za pol sekundy a hliník asi za sekundu."

Barbora Jánošová: „Tu vidíte, že teplotný rozdiel bol pri kapote tmavého a svetlého auta."

Odborník: „61"
Odborník: „74"

Ing. Vlastimil Boháč, CSc.Ing. Vlastimil Boháč, CSc.: „Rolu ešte hrá teda koeficient odrazivosti, pretože keď je ten materiál natretý nejakým lesklým lakom, istá časť energie sa vlastne odrazí."

Barbora Jánošová: „A takto to vyzeralo vo vnútri auta. Redakcii iDNES sa takto za štyri hodiny podarilo v aute upiecť mrazenú pizzu.

Redaktorka: „Test ukázal, že sa zavreté auto zaparkované na slnku premení na pec." (preklad)

Barbora Jánošová: „Podľa zdravotníkov ale takéto rozhorúčené predmety našťastie spôsobujú iba drobné zranenia."

Jozef Minár: „Väčšinou drobné popáleninky."

Mgr. Miriam Jarošová, meteorologička: Takéto horúčavy od tridsaťdva na severe po tridsaťosem stupňov na juhu sa u nás ešte zdržia aj v tých najbližších dňoch."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

FOTO: Televízna stanica JOJ

(AO)

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač