Stáročia nedotknutý meč

11. 08. 2015

Na Pustom hrade nad Zvolenom, na dne starej vodnej cisterny ležal stáročia nedotknutý stredoveký meč.  Jeho vek odhadujú až na 700 rokov. Zďaleka to ale nemusí byť posledný vzácny objav.  Posledné dva metre hradnej cisterny neboli nikdy skúmané. Archeológovia majú pred sebou najzaujímavejšiu časť. Je možné, že k meču pribudne ďalší cenný objav. 

Televízna stanica Markíza_logo(07. 08. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 37/37; Marek Šilhavík, Ľubo Fronko, Patrik Švajda, Zlatica Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Cenný úlovok pre archeológov na Pustom hrade nad Zvolenom."

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Na dne starej vodnej cisterny ležal stáročia nedotknutý stredoveký meč."

Patrik Švajda: „Jeho vek odhadujú až na sedemsto rokov. Zďaleka to ale nemusí byť posledný vzácny objav."

Ľubo Fronko, redaktor: „Jednosečný meč – tesák určený k boju budil strach v časoch, kedy ešte napríklad ľudia nepoznali Ameriku. Stáročia ležal na dne vodnej cisterny Pustého hradu. Momentálne v nej robia výskum."

Ján Beljak, vedúci archeologického výskumu: „Má dĺžku viac ako šesťdesiat centimetrov, má kompletne zachovanú rúčku z kosti a pochádza pravdepodobne zo záveru štrnásteho, prípadne zo začiatku pätnásteho storočia."

Ľubo Fronko: „Okamžite po objavení meča vzácny nález putoval zo Zvolena do archeologického laboratória v Nitre. Ako prvé musia meč dôkladne očistiť."

Erika Šolcová, Archeologické laboratórium SAV Nitra: „Zatiaľ sa to čistí mokrou cestou, lebo to bolo vo vode celý čas, tak len mokrou cestou, destilovanou vodou, trošku mechanicky, trošku so štetcom."

Ľubo Fronko: „Potom ho čaká podrobná analýza."

Eva Fottová, Archeologické laboratórium SAV Nitra: „Plánujeme spektrometer použiť, aby sme zistili, z akého kovu sa skladá, proste ako bol zložený, ako bol vyrobený."

Ľubo Fronko: „Medzitým výskum vo Zvolene pokračuje a môže to byť ešte naozaj veľmi zaujímavé."

Ján Beljak: „Posledné dva metre hradnej cisterny neboli nikdy skúmané."

Ľubo Fronko: „Čiže na dne je všetko, čo sa tam za stáročia dostalo. Výskum vyžaduje maximálnu obozretnosť."

Majka, brigádnička: „Odkrývajú sa po vrstvách, pomaličky, s tým, že môže tam niečo byť, čiže prehľadávať aj to, čo vyhádžeme preč, tú suť, takže to musíme stále prehľadávať, či tam niečo je, či tam niečo nie je."

Ľubo Fronko: „Archeológovia majú pred sebou najzaujímavejších dvesto centimetrov. Veľmi možné, že k meču pribudne ďalší cenný objav z Pustého hradu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač