Vedci vynašli vakcínu proti ebole

03. 08. 2015

Jedna z najnebezpečnejších nákaz, aké ľudstvo dosiaľ postihla, je však zrejme na konci. Americké spoločnosti Merck and NewLink Genetics testovali prípravok VSV‑ZEBOV v Guinei na vzorke viac než štyritisíc osôb, ktoré prišli do blízkeho kontaktu s nakazenými pacientami. Testy ukázali stopercentnú účinnosť desať dní po aplikácii vakcíny.

logo Televízie STV 1(31. 7. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 16/23; Kristína Jurčišinová a Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Vedci vynašli vakcínu proti ebole so stopercentnou úspešnosťou. Očkovanie totiž odskúšali. Látka je už podľa vedcov pripravená na používanie."

Kristína Jurčišinová, redaktorka: „Vakcína by mohla v budúcnosti odvrátiť ďalšie rozšírenie tejto choroby, ktorá sa prejavuje horúčkou, zvracaním, bolesťami hrdla, svalov a hlavy. Doteraz najväčšia epidémia eboly, na ktorú zomrelo viac než jedenásťtisíc ľudí a takmer tridsaťtisíc sa nakazilo, vypukla v Afrike v roku 2013. Jedna z najnebezpečnejších nákaz, aké ľudstvo dosiaľ postihla, je však zrejme na konci. Americké spoločnosti Merck and NewLink Genetics testovali prípravok VSV‑ZEBOV v Guinei na vzorke viac než štyritisíc osôb, ktoré prišli do blízkeho kontaktu s nakazenými pacientami. Testy ukázali stopercentnú účinnosť desať dní po aplikácii vakcíny."

Colin Prickett, dobrovoľník: „Je príjemné robiť niečo, či prispeje ku blahobytu iných ľudí. Táto vakcína zachráni mnoho životov, preto je česť zapojiť sa do niečoho podobného."

Kristína Jurčišinová: „Na príprave vakcíny sa podieľali vedci z Nórska, Francúzska, Švajčiarska, Spojených štátov, Británie a Guiney, kde sa vakcína aj testovala. Pre vedenie klinických testov umožnila medzinárodná zdravotnícka organizácia, ktorá už potvrdila aj jej účinky."

Marie Paule Kieny, odborníčka WHO na vakcíny: „Náš vedecký prístup pri výskume sa zakladal na očkovaní všetkých, ktorí prišli do kontaktu s nakazeným. Teda rodinu, priateľov a známych. Tým sme vytvorili takzvaný kruh."

Kristína Jurčišinová: „Vakcína VSV‑ZEBOV bola jednou z dvoch testovaných látok. Druhú vyvíja britská firma GSK s americkým Inštitútom pre alergie a infekčné ochorenia. Tá sa teraz testuje v Libérii. Ochorenie zasiahlo pred dvoma rokmi Guineu, Sierra Leone a Libériu. Práve z týchto západoafrických krajín je aj deväťdesiatdeväť percent obetí epidémie."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač