Vesmírne kino

13. 08. 2015

Na nočnej oblohe sa dnes dajú sledovať meteory. Najviac sa zrejme radujú astronómovia, keďže majú prístroj, ktorý zachytí všetko, čo sa v noci na oblohe bude diať, každý jasnejší záblesk. Ráno sú astronómovia nachystaní spracovávať stovky snímok. Astronóm zo Slovenskej akadémie vied Ján Svoreň uviedol, že asi od pol deviatej večer do pol piatej ráno budú mať okolo deväťsto snímok. Kto sa rozhodne tento jav na oblohe nakrúcať, asi by bol z výsledku dosť sklamaný. Padajúce meteory oveľa lepšie zachytia kvalitné fotoaparáty a najlepším pozorovateľom je ľudské oko.

Televízna stanica JOJ_logo(12. 08. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 10/23; Maja Pavlíková, Lucia Barmošová)

Lucia Barmošová, moderátorka: „Milióny ľudí pravdepodobne prežijú túto noc niekde v prírode pod holým nebom. Dnes sa oplatí hľadieť na oblohu a sledovať meteory. Najviac sa zrejme radujú astronómovia. Zisťovali sme, či si máme niečo želať."

Maja Pavlíková, redaktorka: „Toto je ten prístroj, ktorý zachytí všetko, čo sa dnes v noci na oblohe bude diať. Vyzerá to ako obyčajná plechová škatuľa, ale nie je. Tá sa počas tejto noci poriadne narobí. Zachytí každý jasnejší záblesk na oblohe, takže ráno sú astronómovia nachystaní spracovávať stovky snímok."

Ján Svoreň, astronóm SAV: „Od nejakej pol deviatej do pol piatej. To máme koľko? Osem hodín, štyristoosemdesiat, okolo deväťsto snímok?"

Maja Pavlíková: „Takto to bude vyzerať. Toto je fotografia meteoru. Zaujímal nás názor odborníka. Ktoré miesto na Slovensku by bolo na pozorovanie najideálnejšie. Na Lomničáku by ste mali poriadnu tmu, ale verte, že tam sa štverať nemusíte."

Ján Svoreň: „Kdekoľvek na Slovensku to bude dobre viditeľné. Keď chceme mať skutočne dobrý zážitok, tak sa treba vypraviť niekde, kde je tá tma, proste aspoň relatívne dobrá, to znamená, kde nemáme blízko nejaké umelé svetlá, kde nás nerušia okoloidúce autá."

Maja Pavlíková: „Kto sa rozhodne tento jav na oblohe nakrúcať, asi by bol z výsledkov dosť sklamaný. Oveľa lepšie zachytia padajúce meteory na oblohe kvalitné fotoaparáty a najlepším pozorovateľom je ľudské oko. Chceli sme vidieť snímky z predchádzajúcich pozorovaní a toto sú ony."

Ján Svoreň: „Tu je meteor, bolid jasný. Ten bol v podstate až nad Rumunskom niekde."

Maja Pavlíková: „A dlhoročného astronóma sme sa opýtali aj na to, či má vôbec význam niečo si pri padaní Perzeidov želať. Napríklad vy ako astronóm si želáte niečo?"

Ján Svoreň: „Tak ja si už neželám, už som ich videl strašne veľa. To by sa mi strašne veľa toho splnilo. Ale prečo nie? Je to pekný úkaz a keď si niekto niečo zaželá, prečo nie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač