Biele malé guľky za 300 miliónov

11. 09. 2015

Nová výrobná jednotka, odborne nazývaná LDPE4, nahradí všetky predchádzajúce prevádzky polyetylénu v Slovnafte. Po ukončení výstavby ju budú do konca novembra testovať. S komerčnou výrobou by chcela fabrika začať začiatkom januára. S polyetylénom z reaktora LDPE4 sa budete môcť stretnúť v automobilovom priemysle, ale aj v hračkárskom, kozmetickom atď.

(08.09.2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 10/24; Richard Juriš / Lucia Barmošová)

Lucia Barmošová, moderátorka: „Na začiatku je mazľavá tmavá tekutina a na konci malá biela guľka zvaná polyetylén, alebo jednoduchšie plast. Aby ho mala rafinérka čo najviac a v čo najlepšej kvalite, zainvestoval Slovnaft tristo miliónov eur do výstavby novej prevádzky. O technologicky zaujímavú investíciu sa zaujímal kolega Rišo Juriš."

Richard Juriš, redaktor: „Miliardy bielych guliek, ktoré sa využívajú skoro vo všetkom, čo doma máme z plastu, sa budú vyrábať v Slovnafte po megainvestícii tristo miliónov eur efektívnejšie ako doteraz."

Oszkár Világi, predseda predstavenstva Slovnaftu: „Zvýšili sme o štyridsaťtisíc kiloton, takže ročne budeme vyrábať dvestodvadsaťtisíc kiloton polyetylénu."

Richard Juriš: „Dĺžka týchto trúbok je údajne až dva kilometre a je tam taký tlak, že by stačil jemný priesak a človeka by to údajne dokázalo rozťať napoly. Katastrofické pikošky však bokom, novú prevádzku si pochvaľujú aj Taliani, ktorí stavajú podobné zariadenia po celom svete."

Fabrizio Di Amato, predseda predstavenstva Maire Tecnimont: „Je to konštrukcia na vysokej technickej úrovni a produkuje polyetylén pre rôzne druhy priemyslu, napríklad pre automobilový, čo je veľmi dôležité."

Richard Juriš: „Nová výrobná jednotka, odborne nazývaná LDPE4, nahradí všetky predchádzajúce prevádzky polyetylénu v Slovnafte. Po ukončení výstavby ju budú do konca novembra testovať. S komerčnou výrobou by chcela fabrika začať začiatkom januára. Tento rok nejde pritom o jedinú investíciu na Slovensku, celkovo je ekonomické oživenie cítiť."

Miroslav Obert, štátny tajomník ministerstva hospodárstva: „Spoločnosti investujú do svojho rozvoja, že sa im to oplatí, a tým sa zvýši konkurencieschopnosť našich spoločností, ktoré podnikajú na území Slovenskej republiky."

Richard Juriš: „Nové technológie prinesú aj istú úľavu pre obyvateľov v okolí továrne, najmä teda pre Bratislavčanov."

Oszkár Világi: „Je to výrobná jednotka, ktorá má veľmi nízke ako environmentálne záťaže bezodpadová."

Richard Juriš: „S polyetylénom z reaktora LDPE4 sa budete môcť stretnúť v automobilovom priemysle, ale aj v hračkárskom, či kozmetickom ‑ de facto všade, kde je potreba plastov."

Publikované z monitoringu Storin, s. r. o. (prepis vysielania)

(AO)

Fotozdroj: Televízna stanica JOJ

Kľúčové slová:
chemické inžinierstvo

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač