Bláznivé Nobelove ceny

21. 09. 2015

Takéto odovzdávanie „nobeloviek“ ste ešte nevideli. Zámerne nehovoríme formálne o Nobelových cenách, pretože tieto sú skutočne úplne iné, hoci vedecký základ majú. Zákon močenia, univerzalita slova  „huh", či rozdielna bolestivosť včelieho bodnutia na jednotlivých častiach tela, to boli výhercovia Ig Nobel Prizes.

logo Televízie Markíza(18.09.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 31/31; Jana Zvončeková a Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)


Jaroslav Zápala, moderátor:
„Môže mať jeden muž osemstoosemdesiatosem detí?"

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Odpoveď na túto otázku hľadala skupina – nazvime ich – šialených vedcov."

Jana Zvončeková, redaktorka: „Odpoveď je – áno, je možné, aby muž mal osemstoosemdesiatosem detí. Tvrdí to skupina vedcov z viedenskej univerzity, ktorí skúmali, či marocký sultán Mulaj Ismail skutočne mohol mať počas tridsaťročnej vlády toľko potomkov. Zistili, že mohol, ale len za podmienky, že mal styk denne. Toľko detí by teoreticky splodil s najmenej šesťdesiatimi piatimi ženami, pričom v háreme ich mal päťsto. Autori tejto štúdie získali Ig Nobelovu cenu za matematiku. Je to alternatívna Nobelova cena za komické, alebo ak chcete, báznivé vedecké štúdie. Víťaz v kategórii literatúra prišiel na to, že zahučanie HUH používajú takmer všetky jazyky vo svete, vrátane málo známych, aby naznačili, že nerozumejú, ak všetko ostatné zlyhá. Jeden z vedcov sa dokonca nechal dvestokrát poštípať včelami, aby dospel k záveru, že najviac to bolí na troch miestach – v nosných dierkach, na hornej pere a mužskom pohlavnom úde. A niektorí sa zamýšľali aj nad močením cicavcov."

Vedec: „Stopovali ste niekedy, ako dlho vám trvá močenie? Videli ste niekedy močiť pandu, kozu alebo slona? Ak áno, vedeli by ste, že zvieratá vážiace viac ako tri kilogramy močia približne rovnaký čas – dvadsaťjeden sekúnd. Voláme to zákon močenia."

Jana Zvončeková: „Ceny odovzdávali skutoční laureáti Nobelových cien v USA. Víťazi dostali finančnú odmenu, bankovku v hodnote desať biliónov zimbabwianskych dolárov, čo je v prepočte niekoľko amerických dolárov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI)

Kľúčové slová:
súťaže

Tlač