Juraj Draxler na veľtrhu vedy Vědecký jarmark v Prahe

17. 09. 2015

Juraj Draxler v Prahe na veľtrhu vedy Vědecký jarmark,Dňa 9. 9. 2015 v Prahe na Víťaznom námestí  sa uskutočnil už  3. ročník Vědeckého jarmoku.  Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler sa v utorok 8. septembra 2015 v Prahe zúčastnil otváracej recepcie veľtrhu vedy Vědecký jarmark, ktorý organizuje občianske združenie Věda nás baví.

Organizátori jarmoku si dali za cieľ hravou formou priblížiť vedu najmä študentom a žiakom základných a stredných škôl, ale aj zvedavým dospelým. Vysoké a stredné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie a subjekty komerčnej sféry, ktoré sa jarmoku zúčastnili, sa vo svojich stánkoch pokúsili ukázať, že veda je všade okolo nás a že je potrebná v každodennom živote. Návštevníci si mohli  niektoré pokusy sami vyskúšať alebo si overiť svoje zručnosti a vedomosti v súťažných kvízoch.

Na ceremoniáli za prítomnosti 1. námestníka ministerky školstva ČR, predstaviteľov Akadémie vied ČR a českých univerzít zdôraznil potrebu približovať vedu žiakom a stredoškolským študentom.
„Súčasná veda je tak obrovský, komplikovaný svet, že potrebujeme veľké množstvo aktivít, ktoré tento svet mladým ľuďom robia zrozumiteľnejším, ukazujú im, aké sú výzvy budúcnosti a ako sa s nimi možno v rôznych oblastiach vedy vysporiadať,“ povedal. Dodal, že komplexnosť dnešnej vedy často vedie aj k odmietaniu vedeckého a racionálneho myslenia.
„Vytvárajú sa subkultúry ľudí, ktorí vede nerozumejú a preto sa pred ňou zo strachu uzavierajú. Potrebujeme aktivity, ktoré vedecké myslenie názorne približujú a popularizujú bádanie.“
Pred recepciou minister Draxler absolvoval bilaterálne stretnutie s podpredsedom vlády pre vedu, výskum a inovácie Pavlom Bělobrádkom. Rokovali o spoločnej participácii v programoch Európskej únie i o koordinácii lobingu za spoločné záujmy v oblasti vednej politiky, napríklad pri platoch vedcov z regiónu strednej a východnej Európy hradených z rámcových programov EÚ.

Vědecký jarmark plagát

Zdroje a fotozdroj:

Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR

VĚDECKÝ JARMARK 2015

Spracovala: MI

 

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Tlač