Košice v bratislavskom múzeu

28. 09. 2015

Vo februári 2010 dopadol na Slovensko kus mimozemského kameňa, teda meteoritu. Bolo to na východe pri Vyšnom Klátove. Odborníci päť rokov zisťovali, skadiaľ pochádza a aký má rodokmeň. Pod menom Košice bol 24. 9. 2015 umiestnený do Národného múzea v Bratislave. 

Televízna stanica Markíza_logo(24. 9. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 26/27; Dávid Vido, Patrik Švajda, Zlatica Puškárová)

Patrik Švajda, moderátor: „Pochádza z vesmíru, volá sa Košice a oddnes leží v Národnom múzeu v Bratislave. Pýtate sa, čo to môže byť?"

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Je to kus mimozemského kameňa, teda meteoritu, ktorý na Slovensko dopadol pred piatimi rokmi na východe pri Vyšnom Klátove."

Dávid Vido, redaktor: „Dvadsiaty ôsmy február 2010. Na Slovensko dopadá meteorit. Keďže je u nás zamračené, úkaz na oblohe najlepšie zaznamenala kamera na parkovisku v Maďarsku. Ľudia v Jasove pri Košiciach cítia vibrácie a počujú rachot. Začína sa veľká pátracia akcia po meteorite. A toto je jeho najväčšia časť, ktorú vedci našli."

Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV: „Najzaujímavejšie je to, keď to nájdete proste ten kúsok, teliesko, ktoré pred tromi týždňami ešte lietalo kdesi vo vesmíre a zrazu ho máte v ruke. On takto vyzeral skôr ako vletel do zemskej atmosféry. To čierne čo je, to vzniklo vlastne ohorením v zemskej atmosfére."

Dávid Vido: „Vyzerá ako obyčajný kameň, no nie je to tak. Je výnimočný. Má totiž v sebe zapísanú históriu celej našej slnečnej sústavy."

Pavel Uher, Prírodovedecká fakulta UK: „Držíte materiál, ktorý nie je zo Zeme, ale súčasne vám hovorí, ako Zem vyzerala a slnečná sústava, keď vznikla približne pred štyri a pol miliardami rokov."

Dávid Vido: „Odborníci päť rokov zisťovali, skadiaľ pochádza a aký má rodokmeň."

Juraj Tóth, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK: „Nie je ich veľa tých meteoritov, ktoré majú takúto dráhu určenú a Košice boli v tom čase, kedy sme ho našli, pätnástym prípadom na svete z päťdesiattisíc meteoritov vôbec."

Dávid Vido: „To, že meteorit spadol pri Košiciach, je úplnou náhodou."

Juraj Tóth: „Pochádza vlastne z oblasti takzvaného hlavného pásu asteroidov medzi dráhami Marsom a Jupiterom."

Dávid Vido: „V histórii sa ku nám zatúlalo iba šesť meteoritov. Tento je najväčší."

Ján Svoreň: „Čím je väčší, tým tá cena rastie, takže tá cena môže byť kľudne dvojnásobná na úrovni stopäťdesiattisíc eur možno."

Dávid Vido: „Ak by vám tento kamienok spadol z neba do záhrady, zo zisku by ste sa zrejme netešili. Oficiálne totiž patrí štátu a je teda nepredajný."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, Slovenská akadémia vied, astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač