Masový úhyn včiel

03. 09. 2015

Albert Einstein povedal, že ak uhynie posledná včela, ľuďom ostanú štyri roky života. Včely ohrozuje v súčasnosti čoraz viac faktorov, pre ktoré masovo hynú. Postreky, chemikálie, či predčasne pokosené lúky. Ak nezasiahneme, zo svojich jedálničkov budeme musieť vyškrtnúť až tretinu pokrmov. Rozhovor redaktorov Markízy s odborníkmi na túto tému, ako pomôcť včelám prežiť.

logo Televízie Markíza(28. 08. 2015; Televízna stanica Markíza; Reflex; 17:25; por. 3/5; Denisa Czibulka a Viktor Vincze)

Viktor Vincze, moderátor: „Pomôžme im prežiť a zachránime aj seba. Albert Einstein povedal, že ak uhynie posledná včela, ľuďom ostanú štyri roky života. Včely ohrozuje v súčasnosti čoraz viac faktorov, pre ktoré masovo hynú. Postreky, chemikálie, či predčasne pokosené lúky. Ak nezasiahneme, zo svojich jedálničkov budeme musieť vyškrtnúť až tretinu pokrmov."

Petra Ježeková, Živica, n .o.: „Je to parazit, ktorý dokáže tie včely zničiť."

Tomáš Blaškovič, včelár: „Zdegeneruje tú včelu. Včela je potom neschopná letu, respektíve vykonávať si svoju činnosť, ktorú má."

Petra Ježeková: „Bolo to vlastne dovezené za socializmu z Indie, keď chceli urobiť nejakú lepšiu včelu inžinieri, ale žiaľ, s touto včelou si nevšimli, že prišiel aj tento parazit, ktorému sa naše včely nevedia brániť."

Denisa Czibulka, redaktorka: „Toto video obletelo svet. Fotograf zachytil dvadsaťjeden dní zo života včiel v šesťdesiatich sekundách. Video zachytáva škodcu, ktorý včelstvá za posledné roky doslova likviduje. Počas vývoja im pije krv a oslabuje imunitu včiel."

Tomáš Blaškovič: „Prechádza štádiom vývoja zarovno so včelou. Prichádza klieštik už aj rozmnožený v počte kusov tri až sedem z bunky priamo so včelou."

Štefan Užák, predseda SZV ZO Bratislava: „Jeho početnosť dokáže prevýšiť početnosť včelstiev a práve tým, že on sa vyvíja v bunkách, respektíve na larvách včelieho plodu, dokáže to tak zdecimovať včelstvo, až to včelstvo nie je schopné ďalšieho vývoja."

Denisa Czibulka: „Včelári sa snažia proti škodcom bojovať chemikáliami. To však nie je dobré riešenie. Vedci teraz hľadajú spôsoby, ako včelám šetrnejšie pomôcť."

RNDr. Ivana Valachová, PhD., Ústav zoológie SAV: „Tam niekde my smerujeme, mať nástroj, ako sledovať tie včelstvá a povedať, že tieto majú lepšiu imunitu a tieto až tak nie. To je jedna z takých možností. Druhá je, samozrejme, informácia pre tých včelárov, kedy my budeme vedieť povedať, že tak pozor, na jar okolo toho apríla tie včely naozaj sú slabé, treba na nich dávať pozor."

Štefan Užák: „Zhruba o mesiac sa začnú rodiť zimné včely, a keď sa poškodí zimná generácia včiel, tak tie včely nejdú do zimy v kondícii, ale idú značne oslabené, to už nie je včeláreň, ale to je živorenie tých včiel."

RNDr. Ivana Valachová, PhD.: „Poľnohospodári, skúste nestriekať v tom apríli, skúste to posunúť, lebo proste tie včielky už tak či tak majú toho dosť. Vy, keď im ešte dáte naozaj postrek nejakým pesticídom, tak ich doslova dorazíte."

Denisa Czibulka: „Vedci v Amerike vyšľachtili včely odolné voči roztočom, no tieto včely zároveň stratili schopnosť ukladať med."

RNDr. Ivana Valachová, PhD.: „Včely naozaj masovo hynú už niekoľko desaťročí a ten presný dôvod nie je známy, ale hovorí sa, že jedna z tých príčin je naozaj slabnúca imunita tých včelstiev. Takže taká jedna z možných ciest záchrany, je naozaj vyšľachtiť včely, ktoré sú prirodzene oveľa odolnejšie."

Petra Ježeková: „Najväčšie problémy sú vlastne tri. Sú to pesticídy, potom sú to niektoré praktiky v poľnohospodárstve, že sa pestujú monokultúry a tým pádom, keď sa to skosí, tak už potom včely nemajú znášku a ešte aj kosenie lúk pred zakvitnutím. To, čo bolo kedysi, že ste mali krásne zelené lúky plné kvetov, kam včely mohli chodiť opeľovať, tak dnes kvôli tomu, že potrebujú mať predčasnú senáž, aby mali viacej sena, skosia to skôr predtým, ako to včely stihnú opeliť."

Denisa Czibulka: „Najväčším nepriateľom včiel je práve človek. Preto je dôležité v prvom rade zachrániť náš vzťah k nim, aby sme lepšie porozumeli stresorom, ktoré na ne vplývajú. Osvetu robí aj neziskovka  – Živica. Deti môžu včely spoznávať cez presklenný úľ."

Petra Ježeková: „Je dobré, keď deti vedia, čo pre včely môžu urobiť, čo včelám škodí, čo im pomáha. Ľudia sa včiel boja, čo teda samozrejme, treba mať k nim rešpekt, lebo včely štípu. Ale na druhej strane sú súčasťou našej prírody, a keď sa deti naučia, že trebárs nemajú robiť hluk, že nemajú sa zbytočne mykať, že vtedy tie včely vlastne nie sú útočné, tak je to lepšie."

Tomáš Blaškovič: „Tu máme jedného trúdika, vyberieme si ho. Toto je trúd. Vidíte ten rozdiel v tej veľkosti. Trúd nám nikdy nič neurobí, ten nemá žihadlo, čiže môžeme kľudne hladkať, naše decká sa s tým hrajú. Tu vidíme, ako nasávajú, ako keby sa rozprávali za jedným stolom."

RNDr. Ivana Valachová, PhD.: „Jedna tretina potravín, ktorú my prijímame a konzumujeme, využívame, je tu len vďaka včelám a bez nich tu proste nebude. Nebudeme mať jablká a iné druhy ovocia, povedzme kvety, obilniny, to všetko nám zabezpečujú včielky a nikdy nám neposlali faktúru."

Publikované z monitoringu Storin, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Pôdohospodárske vedy

Tlač