Meteorit prehovoril
Úlomok meteoritu Košice bude patriť k najväčším pokladom Slovenského národného múzea v Bratislave. Pribudne do zbierky Prírodovedného múzea. Slovenskí astronómovia ho našli pred piatimi rokmi, v čase ich preniesol o 4,5 miliardy rokov späť.
(24. 9. 2015; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 14/14; Martin Linhart, Zuzana Straková Wenzlová, Tomáš Novotný)
Tomáš Novotný, moderátor: „Má len dva kilogramy a 116 gramov, ale v Slovenskom národnom múzeu bude patriť k najväčším pokladom. Reč je o najväčšom nájdenom úlomku meteoritu Košice, ktorý pribudne do zbierky Prírodovedného múzea. Slovenskí astronómovia ho našli pred piatimi rokmi, v čase ich preniesol o 4,5 miliardy rokov späť."
Martin Linhart, reportér TA 3: „Bol 28. február 2010, 23 hodín, 24 a 46 sekúnd, oblohu na východe Slovenska zaplavilo svetlo tisíckrát jasnejšie ako Mesiac, znelo silné dunenie. Pre astronómov to bol signál, 22 ľudí našlo za 588 hodín 78 úlomkov meteoritu."
(začiatok archívneho záznamu z 31.3.2010)
Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV: „To je skutočne vec, ktorá sa podarí raz za život, alebo sa ani nemusí."
(koniec archívneho záznamu z 31.3.2010)
Martin Linhart: „Prešlo päť rokov a úlomky prehovorili, pochádzali z telesa s priemerom 120 centimetrov a váhou tri tony, ktoré do atmosféry vletelo rýchlosťou pätnásť kilometrov za sekundu. Meteorit Košice sa zapísal do histórie."
Juraj Tóth, Katedra astronómie FMFI: „Vo svete je veľa, veľké množstvo nájdených meteoritov, sú to desiatky tisíc, ale z toho Košice boli pätnástym meteoritom vo svete, ktorý mal známu dráhu v Slnečnej sústave."
Ján Svoreň: „Prišiel z takzvaného pásma asteroidov, to je pás, kde sa nachádzajú tie telieska vo veľkom množstvo medzi Marsom a Jupiterom. Jeho vzdialenosť, toho najvzdialenejšieho bodu dráhy je z tých všetkých pätnástich, ktoré boli v tom čase známe, najvzdialenejšia."
Juraj Tóth: „Vieme z toho skúmania, že pred zhruba dvomi miliónmi rokov sa odčlenil z nejakého väčšieho telesa a samostatne obiehal okolo Slnka, dokiaľ sa nezrazil s našou Zemou."
Martin Linhart: „Je to šiesty slovenský meteorit, štyri sa našli ešte v 19. storočí, jeden v 20. Je ale prvým, ktorého dráhu sa podarilo určiť, vedcov tak zobral na cestu časom, k počiatkom našej Slnečnej sústavy."
Pavel Uher, Prírodovedecká fakulta UK: „Meteority s vlastne takou sondou do ranných štádií vzniku Zeme a Slnečnej sústavy. Ten kameň má približne 4,5 miliardy rokov. Vtedy niekedy sa tvorila, kreovala naša Zem, planéty ako je Mars, ako je Venuša."
Martin Linhart: „Po dôkladnom skúmaní dostane čestné miesto vo vitríne meteoritov v Slovenskom národnom múzeu."
Ján Svoreň: „Prajem vám veľa ďalších meteoritov aby padlo na naše územie a veľa uvedomelých kombajnistov, aby vám podonášali všetko, čo nájdu."
Eliška Nelišerová, Prírodovedecké múzeum: „Ako posol vesmíru je to vždy atraktívne aj pre návštevníka a vždy je to zahalené určitým rúškom tajomstva."
Martin Linhart: „Okrem nevyčísliteľnej vedeckej hodnoty má tento meteorit aj obrovskú hodnotu finančnú, na čiernom trhu by ste zaň zaplatili 96 tisíc eur."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MB)
Kľúčové slová:Slovenská akadémia vied, astronómia
Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?