Noc výskumníkov prilákala tisícky ľudí

30. 09. 2015

Noc výskumníkov očami organizátorov pre Televíznu stanicu STV 1. Organizátori sú presvedčení, že tento ročník prekoná rekord v návštevnosti.

logo Televízie STV 1(25. 09. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 18/20; Elena Senková a Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Levitujúce auto na supravodivý pohon, virtuálnu realitu, ale aj liek na cukrovku môžu spoznať návštevníci Noci výskumníkov. Podujatie s heslom – Veda je budúcnosť – je súčasne v šiestich slovenských mestách."

Elena Senková, redaktorka: „Ako to vyzerá vo vnútri srdca, aj to, čo prinesie budúcnosť v transport-dizajne. Počas Noci výskumníkov odkrýva záhady vedy skoro tisíc vedcov z najlepších slovenských inštitúcií."

Ľubomír Frolek: „V podstate ide o levitáciu supravodičov v magnetickom poli. Máme tu dráhu vyskladanú s veľmi silných permanentných neodymových magnetov. No a toto „vozítko“ je nadnášané štyrmi supravodičmi, ktoré sú podhladené kvapalným dusíkom."

Elena Senková: „Vlani sa Noci výskumníkov zúčastnilo stosedemdesiattisíc ľudí. Organizátori veria, že aj tento ročník prekonajú rekord v návštevnosti."

Pavol Sabela, organizátor, riaditeľ agentúry SOVVA: „To v prvom rade chceme, aby sme mladých ľudí a deti a kohokoľvek motivovali, aby sa zaujímal o ten svet okolo seba, aby sa zaujímal o vedu, výskum, inovácie a možno tí malí výskumníci, ak jedného dňa dorastu, aby sa sami aktívne zapojili do toho výskumu."

Elena Senková: „Svoje stánky má na Noci výskumníkov aj Slovenská akadémia vied. Jej predsedu teší, že toto podujatie priťahuje mladých ľudí k poznaniu, ktoré skvalitňuje život."

Pavol Šajgalík, predseda SAV: „Človek by si povedal ‑ niekto študuje polyméry, na čo je to dobré, znečisťuje to životné prostredie a vôbec. Môžu pomáhať pri liečbe cukrovky. Po požití takejto látky v podstate celý týždeň pacient nepotrebuje sa starať o svoju hladinu cukru v tele. Podľa mňa to je taký dobrý príklad toho, kde veda bezprostredne zasahuje do našich ľudských životov."

Elena Senková: „Celoeurópske podujatie prebieha naraz v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Tatranskej Lomnici, Poprade a samozrejme i v Košiciach."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Tlač