Noc výskumníkov zaujala aj Košičanov

29. 09. 2015

Počas celoeurópskej noci výskumníkov sa vedci sa predviedli  aj v Košiciach. Vo viac ako štyridsiatich stánkoch a prezentáciách predstavili najzaujímavejšie vynálezy.Najviac boli zastúpené technické vedy a technologické exponáty.

logo Televízie STV 1(26. 09. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 21/23; Ivana Fedorová  a Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Vedci sa predviedli počas celoeurópskej noci výskumníkov aj v Košiciach. Vo viac ako štyridsiatich stánkoch a prezentáciách predstavili najzaujímavejšie vynálezy našich vedcov."

Ivana Fedorová, redaktorka: „Dozvedieť sa, čo je to kozmické počasie, či dotknúť sa prístroja, ktorý bol vo vesmíre. Aj toto mohli zažiť návštevníci košickej Noci výskumníkov. Na oddelení kozmickej fyziky sa už viac ako štyridsať rokov venujú výskumu kozmického žiarenia. Do vesmíru poslali zhruba dvadsať prístrojov, ktoré boli súčasťou rôznych družíc. Napríklad aj tento prístroj s názvom MEP‑2."

Marián Slivka, Ústav experimentálnej fyziky SAV: „Meria na družici ... Za tých päť rokov sa nazhromaždilo veľké množstvo dát, ktoré sa cez internet, cez server v Ústave kozmických výskumov v Moskve ťahajú do Košíc a tu sa spracovávajú."

Ján Baláž, Ústav experimentálnej fyziky SAV: „My vesmír vnímame ako akési rozšírenie nášho domova, hlavne tie vzťahy medzi Zemou a Slnkom sú pre nás životne dôležité. Toto my skúmame."

Ivana Fedorová: „Najviac boli zastúpené technické vedy a technologické exponáty. Návštevníkov zaujal aj experiment pridanej reality, či magnetické tekutiny."

Neuvedená: „Pomocou externého magnetického poľa a tejto magnetickej kvapaliny, ktorá sa naviaže na liečivo, dostaneme liek tam, konkrétne na miesto, ktoré potrebujeme, je potrebné vyliečiť."

Návštevníčka: „Ešte sme pri druhom stánku. Tu si dcéra skúšala čuch."

Návštevníčka: „Nejaké kryštáliky či čo sa mi to tam má objaviť."

Návštevníčka: „Skôr biológia, ale aj tá 3D tlač bola zaujímavá."

Peter Štofko, projektový koordinátor pre Košice: „Často sa jedná o špičkový výskum na celosvetovej úrovni, o ktorom my možno, že ani netušíme."

Ivana Fedorová: „Čaro vedy na Noci výskumníkov si okrem Košíc vyskúšali aj v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Tatranskej Lomnici a Poprade."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Európska noc výskumníkov 2015 v bratislavskej Starej tržnici
Žilinská univerzita prinesie na Noc výskumníkov 2015 humanoidného robota aj elektromobil

Tlač