Ochladenie, choroby, očkovanie

30. 09. 2015

Jaroslav Hollý, virológ SAV, pre Televíznu stanicu JOJ o  najvhodnejšom období pre vakcináciu proti chrípke, nakoľko po vakcinácii telo potrebuje ešte nejaký čas, než si vytvorí protilátky.

logo Televízie JOJ(28. 09. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 16/24; Klaudia Suchomel Guzová a Aneta Sedlmair Parišková, Ján Mečiar)

Aneta Sedlmair Parišková, moderátorka: „Na babie leto už všetci netrpezlivo čakáme, no kým sa z neho skutočne začneme tešiť, máme pred sebou niekoľko mrazivých nocí."

Ján Mečiar, moderátor: „Prízemný mráz by sa mal podľa meteorológov objaviť až do dvoch metrov nad zemou, čo by mohlo ublížiť niektorým teplomilným rastlinám. Ani obliecť sa správne nemusí byť v tomto prechodom období práve jednoduché."

Aneta Sedlmair Parišková: „Poriadne to môže zamávať aj s naším imunitným systémom. Zisťovali sme teda aj to, kedy je najvhodnejší čas nechať sa zaočkovať proti chrípke."

Klaudia Suchomel Guzová, redaktorka: „V najbližších dňoch nás čaká prízemný mráz. Najväčšie obavy majú záhradkári, aby neprišli o svoju ešte stále dozrievajúcu úrodu. Paradajky, paprika, vinič ešte stále rastú v záhradách, mráz by ale neprežili."

RNDr. Peter Jurčovič, meteorológ: „Bude pekne, slnečno, v noci jasno. V severnej časti územia bude naozaj okolo nuly, tam už by to mohlo byť aj vo výške dvoch metrov, čiže asi dve noci budú také studené."

Klaudia Suchomel Guzová: „Hrozba sa týka najmä Oravy, ale aj Záhoria. V južnejších okresoch by však záver pracovného týždňa mali aj citlivé paradajky prežiť bez ujmy."

RNDr. Peter Jurčovič: „V piatok sa situácia zmení, zmení sa vietor, začne fúkať teplejší južný a bude sa otepľovať a cez víkend môže byť dvadsať stupňov."

Klaudia Suchomel Guzová: „Obliecť dieťa správne v tomto prechodnom období nie je vôbec jednoduché. V materskej škôlke môžu mať v skrinke aj viac vecí na prezlečenie."

Pavlína Bojnanská, zástupkyňa MŠ Koliba: „Niektorí rodičia majú tendenciu už teraz dávať zimnú bundu, čo potom je problém, lebo neviem, či v zime budú dávať dve bundy. Ale naozaj lepšie vrstviť, vesty potom sú veľmi dobré v tomto období, lebo to dieťatko si hodí, ruky má voľné, môže sa hrať."

Monika Antošová, pediatrička: „Najsprávnejšie by bolo skôr dať viac vrstiev a tenších tak, aby v škôlke napríklad ak sú deti alebo škole ak idú cez obed vonku, doobeda vonku, ak je už teplejšie, aby mohli aspoň jednu vrstvu dať dole."

Klaudia Suchomel Guzová: „Najmä teraz, keď je teplotný rozdiel ráno a popoludní veľký. Dôležité je podľa lekárky dbať na dobrú nepremokavú obuv a dať pozor na to, aby sa dieťa nespotilo."

Monika Antošová: „Ešte nie je také obdobie, aby museli mať deti čiapky, hrubé čiapky. V podstate ak skutočne je teplota okolo osemnásť stupňov, nepotrebujú vonku nič."

Klaudia Suchomel Guzová: „Ak uvažujete nad očkovaním proti chrípke, je práve ten najvhodnejší čas."

Jaroslav Hollý, virológ SAV: „Začiatok októbra je najvhodnejšie obdobie, lebo po vakcinácii vlastne trvá tomu telu, než si vytvorí protilátky."

Klaudia Suchomel Guzová: „Oproti minulému roku, kedy takpovediac nebola vakcína správne trafená na konkrétny kmeň chrípky a mnoho ľudí preto aj napriek očkovaniu ochorelo, tohto roku by sa to podľa virológov opakovať už nemalo."

Jaroslav Hollý: „Boli tento rok vymenené dva kmene."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač