Robot na prechádzke
Vedci si roky lámali hlavu nad tým, ako robota naučiť chodiť po nerovnom povrchu. Tímu inžinierov z Bostonu sa to konečne podaril. Je to prvý robot, ktorý zvládne prechádzku po lese a volá sa Atlas. Má skoro dva metre a váži stošesťdesiat kilogramov. Inžinierov inšpiroval pohyb živých bytostí.
(30. 08. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 15/23; Dávid Vido a Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)
Zlatica Puškárová, moderátorka: „Horiace domy, či jadrová havária. Tam, kde človek neprežije, pošlú robota."
Patrik Švajda, moderátor: „Vedci si roky lámali hlavu nad tým, ako robota naučiť chodiť po nerovnom povrchu."
Zlatica Puškárová: „Tímu inžinierov z Bostonu sa to konečne podarilo. Pozrite sa, ako si robot poradí s lesným terénom."
Dávid Vido, redaktor: „Toto je Atlas. Má skoro dva metre a váži stošesťdesiat kilogramov. Je to prvý robot, ktorý zvládne prechádzku po lese."
František Duchoň, Ústav robotiky a kybernetiky STU: „Človek mu zadá, akú úlohu má vykonať, a on sa dokáže na základe svojich snímačov, riadiaceho systému, vyhodnotení tých rôznych situácií sám rozhodnúť, napríklad ako má nakročiť na daný typ povrchu."
Dávid Vido: „Toto je ďalší typ z dielne bostonskej spoločnosti. Ruky a nohy dávajú strojom úplne iné možnosti ako mali roboti na kolesách. Hlavnou úlohou týchto robotov je dostať sa na neprístupné miesta a tam, kde človeku hrozí nebezpečenstvo."
František Duchoň: „Motivácia takýchto robotov spočíva teda z hľadiska hlavne tej havárie vo Fukušime, kde roboty zlyhávali v zdolávaní takých prekážok, ako boli rebríky, otváranie dverí a tak ďalej. Preto ten vývoj a výskum išiel smerom tých humanoidných robotov."
Dávid Vido:„Nie vždy sa im ale darilo. Takto nešťastne to končilo, ak mal robot niečo urobiť. Atlas to zvládne bez problémov. Inžinierov inšpiroval pohyb živých bytostí."
Marc Raibert, vedec: „Zameriavame sa na rovnováhu a dynamiku a trochu aj na spôsob, ako si ľudia a zvieratá udržiavajú stabilitu pri rýchlom pohybe. Je neuveriteľné, že po mnohých rokoch práce sa nám to konečne podarilo."
Dávid Vido: „Atlas má síce vlastný umelý rozum, no bez človeka sa zatiaľ nezaobíde."
František Duchoň: „Dúfam, že ešte stále poslúchajú tie roboty z hľadiska toho, akú úlohu si vymyslia. Čo ide plniť, to ešte stále naozaj zadáva človek."
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MI)
Fotozdroj: videoarchív Televízie Markíza video
Foto 1: robot ATLAS
Foto 2: František Duchoň
Kľúčové slová:elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy, inovácie
Odbory vedy a techniky:
Technické vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?