Slávny chemik v Tatrách

10. 09. 2015

Vysoké Tatry navštívil slávny chemik, nositeľ Nobelovej ceny z roku 1987 Jean‑Marie Lehn.  Túto cenu získal, pretože dokázal, že molekuly v látke si navzájom odovzdávajú informácie. Do Tatier prišiel na zjazd chemikov.

(08.09.2015; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 12/18; Jozef Slivenský / Zuzana Straková Wenzlová, Norbert Dolinský)

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: „Vysoké Tatry navštívil slávny chemik, nositeľ Nobelovej ceny Jean‑Marie Lehn. Na Slovensku už bol pred dvadsiatimi rokmi, no na Vysoké Tatry mu vtedy čas nezostal. Nie je to však jediný vedec, ktorý v tomto období prichádza do Tatier, turistov a oddychujúce rodiny tam totiž práve striedajú návštevníci konferencií a kongresov."

Jozef Slivenský, reportér TA 3: „Letná sezóna bola v Tatrách priaznivá, no už sa končí, začína sa medziobdobie, ktoré domáci nemajú veľmi radi. Turistov teraz jednoducho ubudne. Tatranci však vedia, ako ťažké obdobie preklenúť, organizujú teraz kongresy a na jeden z nich prišiel ozaj vzácny vedec. Jean‑Marie Lehn získal v roku 1987 Nobelovu cenu, pretože dokázal, že molekuly v látke si navzájom odovzdávajú informácie. Do Tatier prišiel na zjazd chemikov."

Jean‑Marie Lehn, nositeľ Nobelovej ceny za chémiu: „Náš výskum je o tom, ako sa molekuly správajú navzájom, aj váš organizmus je vlastne obrovské množstvo molekúl, tie na seba navzájom pôsobia a to skúmame."

Viktor Milata, predseda Slovenskej chemickej spoločnosti pri SAV: „Bol určite nadčasový, takže tá nadčasovosť sa dneska ukazuje ako jeden dôležitý princíp."

Jozef Slivenský: „Otázku, ako mu Nobelova cena zmenila život, počul Jean‑Marie Lehn už asi dvetisícikrát, napriek tomu na ňu trpezlivo odpovedal."

Jean‑Marie Lehn: „Život sa vám zmení, pretože máte viac povinností, musíte byť však opatrní, aby sme všetok svoj čas neprecestovali. Najdôležitejšie je stále pokračovať vo výskume."

Mária Omastová, podpredsedníčka Slovenskej chemickej spoločnosti pri SAV: „Pán profesor je skutočne veľký človek s veľkým srdcom nielen chemickým, ale naozaj aj takým osobnostným, ľudským."

Jozef Slivenský: „Jean‑Marie Lehn navštevuje aj najexkluzívnejšie kongresy po celom svete, v Tatrách sa pritom vôbec necíti zle a tvrdí, že je to pre kongresy vhodné miesto."

Ján Mokoš, primátor Vysokých Tatier: „Zvlášť tá jeseň je výnimočná, krásna a určite vytvára to, čo povedal nositeľ Nobelovej ceny, že je to príjemný kút pre tvorenie nových myšlienok."

Jozef Slivenský: „Slovenskí hostitelia sem slávneho chemika pozvali aj preto, aby bol najmä pre mladých vedcov motiváciou. Možno raz bude laureátom Nobelovej ceny niektorý z nich."

Publikované z monitoringu Storin, s. r. o. (prepis vysielania)

(AO)

Fotozdroj: Televízna stanica TA3

Kľúčové slová:
chemické vedy, osobnosti vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Nositeľ Nobelovej ceny za chémiu na Slovensku

Tlač