Slováci získali „Nobelovu" cenu!

24. 09. 2015

Slovenskému vedeckému tímu z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského udelili na americkom Harvarde Ig Nobelovu cenu po prvý raz v histórii Slovenska. Aj keď išlo o výskum bozkávania, a táto cena sa udeľuje za vtipné výskumy, je to seriózna veda.

(22. 09. 2015; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 18/18; Anton Adamčík a Ján Mečiar, Lucia Barmošová)

Ján Mečiar, moderátor: „Slovenskému vedeckému tímu z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského sa podarilo získať prestížnu cenu za vedu."

Lucia Barmošová, moderátorka: „Na americkom Harvarde im udelili Ig Nobelovu cenu, po prvý raz v histórii Slovenska. Aj keď išlo o výskum bozkávania a táto cena sa udeľuje za vtipné výskumy, je to seriózna veda."

Ján Mečiar: „Naši laureáti si ju nesmierne vážia, pretože už v tomto okamihu záujem sveta o slovenskú vedu výrazne stúpol."

Anton Adamčík, redaktor: „Určite ste už aj z našej televíznej obrazovky zachytili známu frázu, že americkí vedci zistili", no a v tom okamihu ste sa iba pousmiali, že čo to bude zas za výmysel. Presne toto sa podarilo nášmu slovenskému tímu, ktorý skúmal biomedicínske dôsledky intenzívneho bozkávania. A práve tento výskum získal na americkom Harvarde prestížnu Ig Nobelovu cenu. A tu je prvá reakcia priamo z miesta činu."

RNDr. Jaroslava Durdiaková, PhD., Fyziologický ústav LF UK (telefonát): „Naše pocity sú veľmi príjemné, sme vo veľmi takom príjemnom šoku z celej tejto akcie. Je to veľká pocta pre nás a myslím si, že hovorím za všetkých mojich kolegov, ktorí patria do tohto tímu."

Anton Adamčík: „Okrem známeho docenta Petra Celeca mala na mysli zvyšok sedemčlenného tímu. Pre poriadok je ale potrebné povedať, že túto cenu udeľuje americký prestížny časopis Improbable Research a vonkoncom nejde o takzvanú antinobelovku. Výskum je seriózny, iba jeho forma je netradičná a vtipná."

RNDr. Jaroslava Durdiaková, PhD.: „Mnohí z držiteľov Ig Nobelových cien potom vlastne tiež dostali samotnú Nobelovu cenu."

Anton Adamčík: „Áno, v Amerike sa traduje brať výskum s humorom, nadhľadom a poeticky. Preto napríklad Higgsov bozón nazvali aj Božskou časticou, alebo na oblohe nájdete Červeného trpaslíka."

RNDr. Jaroslava Durdiaková, PhD.: „To sme do tejto štúdie pozvali vlastne iba svojich, také blízke okolie, známych, vlastne v laboratóriu všetky dievčatá boli zaangažované."

Anton Adamčík: „Takéto ocenenie získať sa Slovákom podarilo po prvý raz. Robiť vedu s humorom sa u nás dlho nenosilo, ale vedci z lekárskej fakulty to prelomili a v týchto dňoch sa im ich úsilie zúročilo, vďaka výskumu sa svet začal zaujímať aj o slovenskú vedu."

RNDr. Jaroslava Durdiaková, PhD.: „Chodia za nami a gratulujú k tomu, že naozaj ten výskum je zaujímavý. Je to veľmi, veľmi, veľmi dôležitá taká vzácna reklama, ktorú treba tak veľmi pozitívne brať. A my si to teda veľmi vážime."

Anton Adamčík: „Len pre zaujímavosť, medzi ďalšími ocenenými výskumami boli napríklad diagnostika zápalu slepého čreva pomocou jazdy v aute cez retardéry, alebo výpočet priemerného času pri močení."

RNDr. Jaroslava Durdiaková, PhD.: „Študovali dĺžku močenia napríklad u rôznych organizmov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(AO)

Fotozdroj: Televízna stanica JOJ, videoarchív

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy, ceny za vedu a techniku

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač