Sťahovanie sa začína

17. 09. 2015

V týchto dňoch a týždňoch odlieta zo Slovenska až deväťdesiat druhov vtákov. Od augusta do októbra mieria vtáky za teplom do Afriky, Indie, či Južnej Európy. Oblohu ich v tomto čase križuje až približne päť miliárd.

(15.09.2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 24/28; Mario Kermiet / Mária Chreneková Pietrová, Jaroslav Zápala)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Vydávajú sa na každoročnú jesennú cestu dlhú až deväťtisíc kilometrov. Púť je to veľmi náročná a nie všetky sa dostanú až do cieľa v Afrike alebo v Indii."

Jaroslav Zápala, moderátor: „V týchto dňoch a týždňoch odlieta zo Slovenska až deväťdesiat druhov vtákov. Jeden z nich vie okolo toho narobiť celkom slušný rozruch."

Mario Kermiet, redaktor: „Známe hniezda pod rímsami domov už opustili belorítky domové. Pred odletom do Strednej a Južnej Afriky sa zlietajú na drôtoch, stromoch alebo múroch domov. Ďalekú cestu treba naplánovať."

Miroslav Saniga, ekológ, Slovenská akadémia vied: „Je dobré si pretrénovať krídla, zoznámiť sa s tými kolegami, s ktorými budú letieť pred tým, ako odletia na tú, dalo by sa povedať, možno maratónsku púť."

Mario Kermiet: „Cez rozhorúčenú Saharu zvyknú preletieť na jeden dúšok a po krátkom oddychu pokračujú až do skoro šesťtisíc kilometrov vzdialených zimovísk. Od augusta do októbra mieria vtáky za teplom do Afriky, Indie, či Južnej Európy. Oblohu ich v tomto čase križuje až približne päť miliárd."

Miroslav Saniga: „Niektoré vtáky odlietajú potichu, ani o tom nevieme. Napríklad slávik odletí, ani nevieme, že odletel. Penica alebo vlha, dudok."

Mario Kermiet: „Našťastie je to všetko dobre zariadené. Profesionálni likvidátori dotieravého hmyzu ako belorítka sú na dovolenke v správnom čase."

Miroslav Saniga: „Belorítky sa práve špecializujú na chytanie možno aj komárov a toho, čo nás v úvodzovkách otravuje."

Mario Kermiet: „Belorítka alebo škovránok nás teda až do jari svojím spevom nepotešia. Na Slovensko sa už chystajú severské vtáky, medzi nimi napríklad budú aj sýkorky a takáto pomoc sa im v zime určite zíde."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(AO)

Fotozdroj: Televízna stanica Markíza

Kľúčové slová:
biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač